Apple, Dünya Akıllı Telefon Pazarının En Karlı Şirketi Oldu

iphone_7-cin

Pazar araştırması firması Strategy Analytics’in en yeni tahminlerine göre, Apple iPhone satışları, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde dünya çapında akıllı telefon kazançlarının yüzde 91’ini alarak yeni bir rekora imza attı.

teknik destek

AppleInsider tarafından yayınlana bir araştırma notunda Strategy Analytics, Apple’ı Eylül ayında sona eren çeyrek için 8,5 milyar dolar işletme kârı ile dünyanın en karlı akıllı telefon üreticisi olarak belirledi. Buna karşın akıllı telefonların tamamında elde edilen kar 9,4 milyar dolar.

 

Strategy Analytics direktörü Linda Sui, “Apple, tüm akıllı telefonların dünyadaki kazançlarının yüzde 91’ini elinde bulunduruyor ve Apple’ın fiyatlamayı en üst düzeye çıkarabilme ve üretim maliyetini en aza indirme kabiliyeti çok etkileyici. Huawei, Vivo ve OPPO, bu çeyrekte dünya akıllı telefon pazarının diğer kar eden firmaları” dedi.

img_0238

Apple’ın karı bu çeyrekte en çok kar eden dört şirket ile karşılaştırıldığında gerçekten çok etkileyici. Huawei, dünya çapında akıllı telefon işletim karının % 2,4’ünü, Vivo ve OPPO da %2,2’ini elde etmiş. Sui tarafından açıklanan rakamlara göre en karlı en akıllı telefon tedarikçilerinden üçü Çin’de bulunuyor. Apple, güçlendirilmiş ürün gamı ve zayıf tedarik zinciri stratejileri sayesinde Huawei, Vivo ve OPPO’dan daha yüksek performans elde etti.

Apple, 2016 yılının dördüncü mali çeyreği için Wall Street’e yaptığı açıklamada 45.5 milyon iPhone satışından 46.9 milyar $ gelir elde ettiğini belirtti. Samsung Galaxy Note 7’de yaşan sorunlar iPhone 7 ve 7 Plus’a yaradı denilebilir.

müşteri hizmetleri