İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, Dünyanın En Büyük Akıllı Saat Satıcısı Oldu!

Strategy Analytics tarafından paylaşılan yeni araştırma verilerine göre, Apple tahmini 3.5 milyon Apple Watch sevkiyatı ile 2017 yılının ilk çeyreğinde dünyanın en büyük giyilebilir satıcısı haline geldi.

Apple Watch sevkiyatları, 2012 yılının ilk çeyreği boyunca Fitbit’in sevkiyatlarını geçmeye başladı ve Apple’ın dünya geneli pazar payı yüzde 15,9 seviyesine gelerek şirketi dünyanın en büyük akıllı saat satıcısı olmasını sağladı. Fitbit, çeyrek boyunca tahmini 2.9 milyon giyilebilir cihaz sevkiyatı gerçekleştirdi; Apple’ın en yakın rakibi Xiaomi ise 3.4 milyon giyilebilir cihaz sevkiyatı gerçekleştirdi.

Apple’ın tahmini 3.5 milyon olan Apple Watch sevkiyatı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 2.2 milyondan bu seviyelere gelmiş oldu. Apple Watch sevkiyatları arttıkça, Fitbit sevkiyatları düşmüş hatta ilk büyük düşüş 2016 yılının ilk çeyreğinde görülmüştü.

Akıllı Saat Satışları

Xiaomi, global pazar pazarında yüzde 15,5’le hâlâ Apple’ın yakınında yer alıyor ancak Apple’ın pazar payı arttıkça sevkiyat rakamlarında kayma olduğu görülüyor.

Yılın önceki çeyreğinde Xiaomi’nin pazar payı yüzde 20,9 iken Apple’ın payı yüzde 12,1 idi. Fitbit, 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 24,7 iken 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 13,2’ye düştü.

Apple, resmi Apple Watch satış numaralarını paylaşmaz; bunun yerine, Apple TV, Beats ürünleri, iPod ve Apple markalı ve üçüncü parti aksesuarları da içeren “Diğer Ürünler” kategorisine sokuyor. Bu nedenle sadece çeşitli analiz firmalarının tahminlerini kullanmak zorunda kalıyoruz.

Apple’ın geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 2.19 dolar olan diğer ürünler kategorisinden elde ettiği gelir, 2017 yılının ikinci çeyreğinde 2.87 milyar dolara ulaştı. Apple’ın CEO’su Tim Cook’a göre, Apple Watch satışları neredeyse iki kat arttı.