İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Ekrana Yerleşik Parmak Okuyucu Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor

Apple’ın ekrana gömülü, yeni bir parmak okuyucu – Touch ID sensörü üzerinde çalışıyor. En son ki ortaya çıkan patentte bu detaycı bir şekilde görülüyor. Ultrasonik görüntülemenin kullanıldığı bu patentle daha güvenilir ve daha kullanışlı parmak okuyucusu yolda denilebilir.

teknik destek

Apple bu fikrini bir tablet ekranında tasvir ederek göstermiş durumda. Daha önce ortaya çıkan bir konsept tasarımda da benzer bir şekilde Touch ID görüntülenmişti ancak ekran üzerinde sanal bir Touch ID’ydi bu ve Apple’ın ortaya çıkan patentindeki parmak okuyucusunun çok daha kullanışlı olduğunu belirtelim.

[irp posts=”4562″ name=”Eşsiz iPhone 7 Konsepti: Sanal Ana Ekran Tuşu, 6.2 mm Kalınlık, Çift Hoparlör ve Daha Fazlası”]

Günümüzde optik ve ultrasonik sensörler çok yaygın olarak kullanılıyorlar ama beklenen performansı ve güvenliği sağladıklarını söylemek pek mümkün değil. Apple bunu tümüyle değiştirmeyi hedefliyor. Ultrason dalgalarını kullanan ve bu dalgaları dönüştüren x-y eksenleri üzerinde bir cam kaplama ile bunun değiştirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca patentle ilgili bir açıklamada mevcut. Apple henüz testlerin başında olduklarını ve başlangıç olarak teknolojinin ilk test sonuçların umut vaat edici olduğunu belirtiyor. Eğer ki hayatımıza bu yeni nesil parmak okuyucular girecek olursa kesinlikle kullanım kolaylığı artacak ve kullanım açısından büyük bir avantaj olacak. Tek negatif yönü ise ekran tabakasının kalınlığının artacak olması. Yani gelecek nesil iPhone olsun iPad olsun bu teknolojinin kullanılacağı cihazların kalınlıklarının daha yüksek olması söz konusu.

Her zaman olduğu gibi bu tip Apple patentlerinin sadece fikir verici olduklarını ve kesinliklerinin olmadıklarını belirtelim.

müşteri hizmetleri