İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple eski iPhone’ lara 25 dolar ödüyor

Apple’ ın eski iPhone’ ları kasıtlı yavaşlatma iddiasının doğru olduğu ortaya çıkınca özür dilemişti. Ama şirket hakkında dava açılmıştı.

Açılan dava sonucuna göre 500 milyon dolar ödemesi kararını Apple kabul etti. Şirket bazı modeli kullanan kullanıcıların isterseler 25 dolar ödeme yapılacağı kararını aldı.

25 Dolar ödenecek iPhone modelleri

  • iPhone 6
  • iPhone 6s
  • iPhone 7
  • iPhone SE

Ödeme talebi için Apple aranarak talep oluşturulması veya yetkili servisler üzerinden iletişim sağlanabilir. Lakin cihazın yasal sahibi olduğunuzu ispatlamanız istenilecektir.

Apple’ ın 3 yıl önceki açıklamasında eski modellerde beklenmedik kapanmaların önüne geçilmesi için yavaşlatma kararı alınmıştı. Kullanıcıların daha yeni modelleri almaları istenilmiş.

Durum anlaşıldığında 29 dolar karşılığında batarya değişimi yapılması kararı da çıkmıştı. Çok sayıda kullanıcı bu kampanyadan yararlandı. Ama tüketici avukatları çok sayıda kullanıcının yeni telefon almak zorunda bırakıldığından dava açıldı.

Şirketle avukatlar arasında uzlaşma yapıldı ve 93 milyon avukatlara ve 500 milyona kadar kullanıcılara ücret ödeme sözü verildi.

screenshot.180
Apple eski iPhone’ lara 25 dolar ödüyor