Şimdi yükleniyor

Apple, Eski iPhone Modellerini Kasıtlı Olarak Yavaşlattığını Kabul Etti! Ancak…

iPhone Performansı ve Pil Ömrü

Apple, Eski iPhone Modellerini Kasıtlı Olarak Yavaşlattığını Kabul Etti! Ancak…

Son Güncelleme tarihi 20 Aralık 2017 by Müşteri hizmetleri

TechCrunch’a konuşan bir Apple yetkilisi, iPhone’ların pillerinin eskimesiyle düşen performans sorunuyla ilgili resmi bir bildiri yayınladı. Apple’ın açıklaması yeni bilgiler içermiyor olsa da, şirketin pil ömrü dengeleme özelliği hakkında bize daha fazla detay sunuyor ve şirketin gelecekte daha fazla iPhone’da bu özelliği kullanmayı planladığını ortaya koyuyor.

teknik destek

Bu hafta başında Geekbench’in geliştiricisi John Poole, iPhone 6s ve iPhone 7 için gerçekleştirdiği pil ve performans testlerinin sonuçlarını paylaşmıştı (ilgili haberimiz). Çünkü Reddit’te iPhone’ların pillerinin yaşlandıkça performanslarının düştüğü yönünde bir görüş hakimdi. John Poole’ün amacı bu görüşün gerçeği yansıtıp yansıtmadığını kanıtlamaktı.

Nitekim Poole, iPhone’larda performansın düşmesinin iOS güncellemeleri ile sunulan yeni özelliklerden ve pilin yaşından (pil ömrü) kaynaklandığını açıkladı. Apple’ın ayrıca kullanıcılara herhangi bir bildirimde bulunmaksızın özel bir iPhone performans dengeleme özelliği oluşturduğunu ve bu özelliğin son olarak iOS 11.2 ile iPhone 7’ye uygulandığı yönündeki endişelerini paylaştı.

Apple temsilcisinin TechCrunch ile paylaştığı raporda, Apple’ın eski iPhone’larının performansını düşürdüğü kabul ediliyor ancak bunun bazı geçerli sebeplerinin olduğu vurgulanıyor.

Pek çok kullanıcıya göre Apple’ın bunu yapıyor olması inanılmaz bir durum ve açıkçası aptalca ancak şirketin bunu yapmak için haklı gerekçeleri var. Apple, performans ile pilin durumunu sürekli senkronize tutmaya özen gösteriyor. Böylece beklenmedik kapanma sorunlarının yaşanmaması sağlanırken pilin birkaç saat içerisinde tükenmesinin önüne geçilmiş olunuyor.

Apple temsilcisi, cihaz performansını düşürerek pil tasarrufu sağlayan bu özelliği gelecekte de devam ettireceklerini doğrulandı. Apple’ın açıklamasından bir kısım;

Amacımız genel cihaz performansını ve cihazlarının ömrünü uzun tutarak müşterilere en iyi deneyimi sunmaktır. Lityum iyon piller, soğuk ortamlarda düşük pil ömrü sunarlar veya zamanla eskidikçe akım taleplerini karşılamada zorlanırlar. Bu da elektronik bileşenlerin korunması için cihazın beklenmedik şekilde kapanmasına neden olabilir.

Geçen yıl, iPhone 6s, iPhone 6 ve iPhone SE’de sıkça görülen beklenmedik kapanma sorununu çözmek için yeni bir yazılımsal geliştirme yaptık. Bu özelliği iOS 11.2 ile iPhone 7 için de kullanıma sunduk ve gelecekte diğer ürünlerimiz de kullanıma sunmayı planlıyoruz.

Geekbench’in geliştiricisi John Poole’ün testlerinin ve paylaştığı grafiklerin doğru olduğunu ve sonuçlarını inkar etmediklerini dile getiren Apple temsilcisi, ortaya çıkan bu sorunun Apple’dan değil lityum-iyon pillerin kimyasından kaynaklandığını vurguluyor.

Bu noktada, Apple’ın kullanıcılarına daha şeffaf olması gerektiği ve iPhone’larının pillerini değiştirerek sorunu çözebileceklerinin açıklanmasının daha doğru olabileceğinin hatırlatılması üzerine Apple temsilcisi, bunun büyük bir felakete yol açabileceğini bildikleri için yapmadıklarını söylüyor. Apple’a göre, kullanıcılara bu yönde bir bilgilendirme yapılması kullanıcıların pilinin değiştirilmesi gerekmeyen iPhone’ları için bile pil değişimi yapmalarına neden olabilir.

teknik destek