Şimdi yükleniyor

Apple Face ID, Yüzünüzde Güneş Gözlüğü Olsa Bile Çalışıyor!

Apple Face ID Güneş Gözlüğü

Apple Face ID, Yüzünüzde Güneş Gözlüğü Olsa Bile Çalışıyor!

Apple, geçen hafta, telefonun kilidini açmak, işlemleri güvenle onaylamak ve hatta ödeme yapmak için Touch ID’nin yerini alan yeni Face ID isimli yüz tanıma teknolojisine sahip iPhone X‘i tanıttı. iPhone X’in henüz piyasaya çıkmamış olması ve ilk planda Face ID’nin sorunlarla gündeme gelmesi kullanılabilirliği konusunda çok sayıda soru işaretinin oluşmasına neden oldu.

teknik destek

Apple’a göre Face ID yüzünüzdeki değişikliklere (sakal, bıyık hatta yüzünüzün bir kısmını kapatan atkı, bere, şapka gibi) adapte olabiliyor ve çalışıyor ancak güneş gözlüğü ile çalışıp çalışmadığı noktası biraz karanlıkta.

Apple Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, geliştirici Keith Krimbel tarafından gönderilen bir postaya yanıt vererek Face ID ile ilgili birkaç soruyu yanıtladı ve karanlıkta kalan kısım aydınlanmış oldu.

Federighi, iPhone X’in biyometrik özelliğinin, Face ID’nin çalışması için yeterli ışığa izin veren güneş gözlüklerinin çoğuyla çalışacağını söyledi. Yani piyasadaki pek çok güneş gözlüğü Face ID’nin çalışması için hiçbir engel teşkil etmiyor.

Şu anda Galaxy Note 8 başta olmak üzere pek çok amiral gemisi akıllı telefonda yer alan yüz tanıma teknolojisi hem kolayca aldatılabiliyor hem de güneş gözlüğü gibi yüzdeki aksesuarlarla birlikte çalışmıyorlar. Apple Face ID’nin ikizinizi bile ayırt edebilecek kadar hassas çalışması yapısına bir de güneş gözlüğü engeline takılmaması da eklendiğinde ortaya eşsiz bir kullanılabilirlik çıkmış oluyor.

teknik destek