Apple, Gelecek Nesil iPhone’lar için Intel ile 5G Bağlantı Teknolojisi Üzerinde Çalışma Yapıyor

Intel 5G Modem

Kaynaklara göre Apple, gelecek nesil iPhone’lar için Intel’in 5G modemini kullanma eğiliminde. Apple mühendislerinin yaklaşmakta olan 5G teknolojisi için Intel ile çalışma yaptıkları iddia ediliyor. Apple’ın Qualcomm ile birlikte 5G teknolojisi üzerine henüz herhangi bir çalışma yapmadığı belirtiliyor.

teknik destek

Qualcomm’un 5G modemleri daha özel operatör özellikleri sunacak ancak bu özelliklerin büyük çoğunluğu operatörler tarafından kabul edilmeyecek. Bu nedenle Intel’in donanımının gelecekteki iPhone’lar için yeterli olacağına inanılıyor. Intel’in Qualcomm’un sahip olduğu teknolojiye yetişmek ve 5G modem tedariği konusunda Apple’ın ana tedarikçisi haline gelmek için binlerce mühendisini yetkilendirdiğini iddia ediliyor.

Intel, bugün yaptığı açıklama ile 5G’nin benimsenmesini hızlandırmak için “önemli gelişmeler” yaşandığını söylendi. Açıklamada, Intel’in 5G silikon temelli uçtan uca 5G hattının başarıyla tamamlandığı ve bunun Intel’in “gelişmesinde kilit kilometre taşı” olduğu vurgulanıyor.

Intel, 5G şebekelerinin sayısının artmasını takiben 2019 yılında ilk 5G yongasını kullanıma sunmayı hedefliyor. T-Mobile bugün, beşinci nesil ağını ABD genelinde 2020 yılına kadar kullanıma sunmayı planladığını duyurdu ki zaten ABD’deki operatörlerinin büyük çoğunluğu şu anda sınırlı denemeler yapıyorlar.

5G bağlantısının, 4G bağlantısına göre 10 ila 100 kat daha yüksek hız, daha düşük gecikme süresi ve daha pek çok avantaj sunması bekleniyor.

müşteri hizmetleri