Apple Gelecek Nesil MacBook’larda Ultra Hızlı Intel Optane SSD Kullanabilir

Apple-MacBook-SSD

Apple zaten MacBook serisinde hızlı SSD kullanıyor. Bu SSD’ler büyük ölçüde genel sistem yanıt süresini geliştirmesine yardımcı olmanın yanı sıra, geleneksel HDD’lere göre daha az enerji tüketiyorlar.

teknik destek <

Ayrıca Apple, MacBook’larda saniyede okuma ve yazma hızını 2 GB – 1.2 GB olacak şekilde sağlamak için NVMe tabanlı SSD’lere geçen yıl geçiş yaptı. Yine de bazı MacBook kullanıcıları mevcut SSD’lerin hızından memnun değiller. Intel SSD konusunda Optane adı verilen yeni türler üzerinde çalışma yapmaya devam ediyor. 3B xPoint teknolojisine dayanan bu SSD’ler geleneksel DRAM yongalarına göre 10 kata kadar daha yoğunlar, 1000 kat daha hızlı ve güvenilirler.

Optane SSD‘ler sadece belirli MacBook’larda bulunan NVMe arayüzünü kullanıyorlar. Onlar yüksek bant genişliği gerektirdiklerinden Optane tabancı SSD’lerin ne şekilde kullanılacağı başlangıçta belli değildi. NVMe’nin PCIe hattını kullanmasından bu ana Optane tabanlı SSD’ler içim mükemmel bir bağlantı olmaya başladılar.

Optane tabanlı SSD’ler sadece Intel’in Skylake tabanlı platform veya üstü ile çalışabiliyorlar. Bu da otomatik olarak mevcut olan tüm MacBook’ların uyumsuz kalması anlamına geliyor. Ancak Apple her zaman büyük ölçüde disk performansını arttıran teknolojileri kullanarak ön planda olmuştur. Bu yüzden Apple’ın gelecek nesil MacBook’larda Optane tabanlı SDD’ler kullandığını görmemiz mümkün.

müşteri hizmetleri