Şimdi yükleniyor

Apple Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz Gizli Gerçekler

Apple’ın Logosu

Apple Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz Gizli Gerçekler

Son Güncelleme tarihi 3 Nisan 2022 by Teknoloji Haber

Teknolojinin öncü şirketlerinde birisi olan Apple, her ne kadar teknolojiye yön verse de, ünlü şirketin pek çok kişi tarafından bilinmeyen gizli sırları elbette ki var. Apple’ın şimdiye kadar gizli kalmaya başaran bu sırların bir kısmı 2012’de yaşanan Apple – Samsung patent davası sırasında gün yüzüne çıktı. İşte bugüne kadar Apple ile ilgili olduğu iddia edilen ve internet dünyasında bir şehir efsanesi olarak kalsa da doğruluğu kanıtlanmış gerçekler!

teknik destek

Apple Hakkında Gizli Gerçekler

Apple Güvenliği İçin Gizli Polis Servisini Kullanıyor

Dev teknoloji şirketi Apple, kendi sırlarının ve hassas bilgilerinin saklanması için bir o kadar sıkı tedbirli bir şekilde çalışıyor. Apple’ın oldukça takıntılı ve hassas bir konusu olan kendi fikirlerinin çalınması hissi yüzünden bugüne kadar pek çok kişi dava edilmişti. Ancak ortaya çıkan yeni durum Apple’ın sadece dava etmekle yetinmediğini gösteriyor. 2011 yılında gerçekleşen bir olayda Apple’ın bir ürününün prototipinin olduğu iddia edilen bir eve baskın yapmak için Apple ekibi San Francisco Polis kıyafetleriyle eve baskın yaptı.

Steve Jobs 7 inç iPad Fikrine Sıcak Bakıyordu

Apple’ın kurucusu olan Steve Jobs, bilindiği gibi en başından beri büyük ekranlı iPhone modeline karşıydı. Kullanıcılar Apple’dan her defasında 7 inç büyüklüğünde bir iPhone modeli istese de Steve Jobs bu fikrin asla gerçekleşmeyeceğini dile getirmişti. Ortaya çıkan yeni belgelere göre Steve Jobs her ne kadar 7 inç büyüklüğünde iPhone modeline karşı olsa da 7 inç büyüklüğünde iPad modeline karşı değildir. Nitekim Steve Jobs’un ölümünden sonra Apple 7.9 inç büyüklüğünde iPad mini modelini satışa çıkartmıştı.

Apple Tedarikçisi Foxconn Çalışanlarının Ölümü

Teknoloji devi Apple’ın ürünlerini üretmeye başladıktan sonra hızla yükselmeye başlayan Çinli Foxconn firması çalışanlarının her 14 günlük çalışmayı 13 gün sayıp saatine 2 dolar gibi bir ödeme ödeme yapıyor. Çalışanlarını sağlıksız yerlerde barındıran Foxconn firması çalışanlarını köle gibi çalışıyor. Foxconn’un bu çalışma politikası sebebiyle şimdiye kadar 14 işçi intiharı bildirildi. Bu işçilerin ölümünde Foxconn ve Apple’ın suçu olduğu düşünülüyor.

iPhone Yapımında Kanserden Ölen İşciler

Apple üreticilerinden gelen raporlara göre Apple ürünlerini özellikle iPhone modellerini üreten işçiler kanser oluyor ve ölüyorlar. Bu durumun neden yaşandığı bilinmezken, insanların yeni bir iPhone ya da Apple ürünü sahibi olması için çalışanların ölmesi mi gerektiği bildiriliyor.

Acımasız Steve Jobs

Apple’ın kurucusu ve efsanevi patronu olan Steve Jobs’ın aslında göründüğü kadar iyi birisi olmadığı daha önce dile getiriliyordu. Apple’ı birlikte kurduğu arkadaşı olan Steve Wozniak’ı dolandırması ve hayırsever işlerine karşı çıkmasıyla bilinen Steve Jobs bilindiği gibi kendi öz kızını da sahiplenmemişti.

Apple Müşterilerinin Geri Dönüşlerini Dinlemiyor

Ortaya çıkan bir diğer ilginç bilgi Apple ve Samsung arasında yaşanan patent davasında gün yüzüne çıktı. Bilgiye göre her ne kadar kullanıcıların geri bildirim göndermeleri konusunda Apple oldukça ilgili bir marka imajı yaratsa ve ürünlerinde sürekli kullanıcılarına söz verse de kullanıcıların bu verilerini hiç dikkate almıyor.

İlk iPhone Projesini Geliştiren Ekibin Bu Süreçte Tutsak Edilmesi

Apple’ın telefon anlayışını değiştiren ürünü olan iPhone tanıtılmadan önce Apple kurucusu Steve Jobs, Microsoft ve diğer şirketlere olan paranoyaklığı sebebiyle yeni iPhone projesinden sürekli olarak “Mor Projesi” olarak bahsetti ve yeni iPhone modelini geliştiren ekibi ayrı bir alanda çalıştırdı ve tüm dünyadan izole etti. Ekip üyeleri ise bunu bir “Dövüş Kulübü” olarak nitelendirdi ve dövüş kulübünün ilk kuralı olan “thefirstrule of fightclub is: you do not talk aboutfightclub.” (fıghtclub hakkında bahsetmemek) kuralını uyguladılar.

Apple’ın Vergi Kaçırması

Bu bilgi şimdilik doğrulanmamış olsa da söylentisi bile kötü bir durum. İddiaya göre Apple’ın herhangi bir ülkede vergi ikameti olmadığı söyleniyor ve İrlanda kanunlarına göre herhangi bir kontrol olmadan para girişine izin verildiği için Apple’ın İrlanda’da yönetilmediği halde vergi ödememek için İrlanda’ya milyar dolarlar ödediği söyleniyor.

Bu listeyi beğendiyseniz Viraliste.com’da daha fazlasını bulabilirsiniz.

teknik destek