İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Hakkında Şok İddia!

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından yayınlanan “Paradise Papers” (Cennet Belgeleri), dünyanın en kârlı şirketlerinden olan Apple’ın gelirlerini offshore şirketler aracılığıyla vergi kaçırdığı iddiasında bulundu.

teknik destek

BBC’nin haberine göre, teknoloji devi Apple, Avrupa’nın vergi cenneti olarak görülen İrlanda’da 2013’te vergi yaptırımlarının sıkılaşmasının ardından 252 milyar dolara yakın parayı Normandiya sahiline yakın ve Birleşik Krallık’a bağlı olan Manş Adası’na taşıdığı iddia edildi.

2014 yılına kadar, gelirinin yüzde 55’ini oluşturan Amerika dışındaki kârını İrlanda’ya taşıyan Apple’ın, bu sayede İrlanda’daki kurum vergisinden ve ABD’deki vergi faizlerine tabi olmadığı, ABD ve İrlanda’da artan baskılar sonucu ise offshore şirket arayışına girdiği iddia ediliyor.

Bu suçlamalar ardından fazla zaman geçmeden açıklama yapan Apple ise, offshore şirketlere para akışı gerçekleştirdiği iddiasının kesinlikle doğru olmadığını, şirketin son üç yılda ödediği 35 milyar dolarlık vergiyle dünyada en çok vergi ödeyen şirket olduğunu belirtti. Açıklamada, Apple’ın bulunduğu ülkelerin yasalarını tümüye uyulduğu belirtildi.

müşteri hizmetleri