İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Hindistan’a İlk Perakende Mağazasını Açmak için Uğraşıyor

Apple Hindistan’daki ilk perakende mağazasını açmak için bir süredir hükümet ile görüşme içerisindeydi. Kaynaklara göre Hindistan hükümetinden onay almaya oldukça yakın.

teknik destek

Yine de bazı sorunların olduğu bazı iç kaynaklarca dile getiriliyor. Görünüşe göre Hindistan hükümeti Apple’dan istediği raporda bazı uyumsuzluklar tespit etti ve bunları Apple ile paylaştı.

Yüksek tüketici teknolojisi sağlayıcısı olarak Apple, Hindistan hükümetinden kendi gelirinin %30’u geçmemesini zorlayan bir kuraldan muaf olmak için uğraş gösteriyor. Bunun için de hükümet onayı alınması gerekiyor.

Apple CEO’su Tim Cook, Cupertino merkezli şirketin önümüzdeki on yıl içerisinde satışlarının düşeceğini ama bunun önüne geçmek için büyüyebilir yeni pazarlar aradıklarını söylemişti. Hindistan dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip ve 220 milyon akıllı telefon kullanıcısı mevcut.

Ancak, Apple’ın uyguladığı üst seviye fiyatlandırma satışlarına bir engel olabilir. Apple Hibdistan’da 2015’in sonlarında iPhone 6s satışlarını başladı ve düşük satış rakamları nedeniyle fiyatlarda indirime gitmek zorunda kaldı.

Apple’ın bu taktiği kesinlikle işe yaradı ve iPhone satış geliri %38 oranında artarken, Hindistan’da bir rekor elde edildi ve %76 gibi bir satış geliri elde edildi. Resmi Apple mağazaları ile bu rakamları daha da yükseltmek mümkün.

Apple Hindistan’ın Endüstriyel Politika ve Tanıtım Bölümü ile perakende mağazaları için geçtiğimiz ayın sonlarında uzun bir süreç sonrasına görüşmelerini daha iyi hale getirmişti ve görünen o ki şirket onayı almayan oldukça yakın. Yine de ne olacağı belirsizliğini koruyor.

müşteri hizmetleri