Apple, Hindistan’daki iPhone Fiyatlarını Artırmak Zorunda Kaldı! Sırada Türkiye mi Var?

Apple Zam

Geçtiğimiz hafta Hindistan’da ithal edilen telefonlardan alınan verginin artırılması doğrudan iPhone fiyatlarını etkiledi. Apple, ülkede üretilen iPhone SE hariç tüm iPhone modellerinin fiyatını yüzde 3 ila 3.5 oranında artırdı.

teknik destek

Reuters, iPhone’un yüzde 3’lük pazar payının olduğu ülkede iPhone X’in oldukça pahalı hale geldiğini bildiriyor. Apple’ın Hindistan için Apple Online Store’daki fiyat bilgisine göre, en pahalı iPhone X modeli 256 GB ve yüzde 3.6 oranında yapılan zam ile fiyatı 105.720 rupi yani yaklaşık 1.646,61 doları bulmuş durumda. iPhone 8 256 GB’ın fiyatında ise yüzde 3.1’lik bir artış yaşandı ve fiyatı 79.420 rupi’ye yükseldi.

Hindistan, ithal edilen akıllı telefonlardan alınan vergiyi yerel üretimi teşvik etmek amacıyla yüzde 10’dan yüzde 15’e yükseltti. Apple’ın en önemli rakiplerinden Samsung’un şu anda neredeyse tüm modellerinin montajı Hindistan’da yapılıyor. Apple’ın ise yalnızca iPhone SE için montaj tesisi var ve gelen bu vergi zammının Samsung’dan daha çok Apple’ı etkilediğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Şu anda Hindistan’da satılan her 10 Apple cihazının 9’unun ithal edildiği bilgisinide paylaşalım. Apple, daha önce Hindistan’daki montaj hattını genişletme konusunda istekli olduğunu açıklamıştı ancak yerel tedarik zincirinin geliştirilmesi ciddi bir süreç ve tahmin edileceği üzere zaman alıyor.

Hindistan’a kıyasla iPhone fiyatlarının daha makul düzeyde olduğu ülkemizde ise vergilerden öte yükselişi bir türlü engellenemeyen ve 4 TL bandını aşacağı tahmin edilen doların başta iPhone olmak üzere tüm Apple ürünlerini etkilemesi söz konusu. Eğer ki dolar yükselmeye devam ederse yeni stokların ülkemize güncel dolar kurundan gireceği göz önünde bulundurarak yakın gelecekte tüm Apple ürünlerinin fiyat etiketinde belirli bir oranda artış görülebilir.

müşteri hizmetleri