Şimdi yükleniyor

Apple Homepod Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Önemli Bilgi

apple-homepod-ozellikleri

Apple Homepod Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Önemli Bilgi

Son Güncelleme tarihi 25 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

Apple HomePod, yaklaşık üç yıl önce Apple Watch’tan bu yana çıkan ilk yeni Apple aygıtı olabilir. Özellikle evinizde Apple Music oynatmak için bir yol arıyorsanız, muhtemelen satın alıp almayacağınız konusunda düşünceleriniz var demektir. Durum böyle olduğunda siparişinizi vermeden önce düşünmek isteyebileceğiniz 10 şey bu yazıda sizler için hazırlandı.

teknik destek

iOS 11.2.5 Çalıştıran iOS Cihazı

Bir HomePod satın almayı düşünmeden önce uygun donanıma sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir:

 • iPhone 5s veya üstü
 • iPad Pro (tüm modeller)
 • iPad (5. nesil)
 • iPad Air veya üstü
 • iPad mini 2 veya üstü
 • iPod touch (6. nesil)

Apple Music‘i seven bir Android kullanıcısıysanız malesef hiç şansınız yok demektir. Bu ironi de ayrı garip oldu tabii. Apple Music seven Android kullanıcısı(!)

Apple Music Aboneliği

Apple, HomePod‘u “nihai müzik otoritesi” olarak lanse etti ancak bir noktayı gözden kaçırdı: Apple Music aboneliği. En iyi verimi ve sonucu almak için bir Apple Music aboneliğine (bireysel üyelik için ayda 10 dolar, bir aile üyeliği için ayda 15 dolar) ihtiyacınız var. Sadece sınırsız kütüphanesi için de değil. Apple Music aboneliği olmadan Siri ile müziğinizi kontrol edemez, müzik seçimlerini kişiselleştiremez veya belirli bir şarkı çalmasını isteyemezsiniz.

apple-homepod-ev-taramasi Apple Homepod Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Önemli Bilgi

Spotify Şarkılarına Uygun

Apple Music‘e konan şarkılarda kumanda özelliklerinden hiçbirini alamayacağınız durumlar sizi korkutmasın. Spotify, Amazon Music veya başka bir servisten şarkı çalmak için teknik olarak HomePod‘unuzu kullanabilirsiniz. Her iki cihaz aynı kablosuz ağda olduğu sürece tek yapmanız gereken HomePod‘u AirPlay hoparlör olarak telefonunuzdan veya iPad’inizden seçmeniz. Şunu belirtmeliyiz ki ne yazık ki Bluetooth hoparlör olarak çalışmaz. Ancak 349 dolara değer mi bu size size kalmış.

Mesajlar ve Notlar

HomePod‘u kurduğunuzda diğer Apple cihazları gibi iCloud adresinizi girmeniz istenir. Akıllıca seçin çünkü HomePod‘un bağlanması gereken ana hesap budur. Bu hesap gönderdiğiniz tüm mesajların, aldığınız notların veya ayarladığınız hatırlatıcıların bu hesaba bağlı olacağı anlamına gelir. HomePod bir ev cihazı olduğundan hangi kişinin HomePod‘un “sahibi” olarak kabul edildiği konusunda ağır tartışmalar yaşayabilirsiniz.

homepod-apple-nedir Apple Homepod Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Önemli Bilgi

Dokunmatik Kontroller

HomePod‘un dokunmatik kontrolleri vardır. HomePod‘un üst ekranı Siri’yi harekete geçirmenin tek yolu değil, aynı zamanda HomePod‘un kendisini kontrol etmenin bir yoludur. Ses seviyesini yükseltmek veya parçaları değiştirmek istediğinizde bunu konuşarak yapmak istemiyorsanız, fiziksel olarak kontrol edebilmenin yolları şunlardır:

 • Bir kez dokunun: Oynat / Duraklat
 • İki kez dokunun: Sonraki parça
 • Üç kez dokunun: Önceki parça
 • Artıya dokunun veya basılı tutun: Ses seviyesini arttırma
 • Eksiye dokunun veya basılı tutun: Ses kısma
 • Ana tuşa dokunun ve basılı tutun: Siri’yi çağır

Gizlilik

Apple‘ın HomePod‘unun duyulmamış bir özelliği ise özellikle her zaman Wi-Fi bağlantılı mikrofonların evlerine girmesine izin vermekten çekinen insanlar için mahremiyettir. Apple, Google Home ve Amazon Echo’da olduğu gibi “Hey Siri” ile cihazı uyandırdıktan sonra HomePod‘un yalnızca dinleyeceği zaman başlamasını vaat ediyor. Ancak HomePod‘daki gizlilik bunun ötesine de geçiyor. İlk olarak konuşmalarınız şifrelidir ve ayrıca anonimdir. Yani işleme için Apple‘ın sunucularına gönderilen herhangi bir şeyin bir iCloud hesabına bağlanmayacağı anlamına gelir. Google Home veya Amazon Echo’da durum böyle değil.

Ek olarak iCloud hesabı HomePod‘a bağlı ana kullanıcı evde değilse (veya evdeki Wi-Fi şebekesine bağlı değilse), HomePod kişisel bildirimler sunmaz. Bu nedenle metinler ve hatırlatıcılar evinizdeki diğer insanlarla siz yoksanız paylaşılmaz.

homepod-gizlilik-ozellikleri Apple Homepod Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Önemli Bilgi

Sesleri Ayırt Etme

Apple, telefonlarımızda sesinizi tanımak ve başkalarının yanlışlıkla Siri’yi kullanmasına engel olmak için belirli dalga formlarını tanımlar. HomePod‘da durum böyle değil. Evinizdeki herkes genel bilgi sorularına, haberlere, spor karşılaşmalarına ve hatta kendi telefonlarından HomePod‘a müzik akışı almak için “Hey Siri” diyerek HomePod‘u etkinleştirebilecek. Ancak arkadaşlarınız ziyarete geldiğinde mesajlarınızın okunması konusunda endişeleriniz varsa bu özelliği düzgün ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Siri’yi Kapatmak

Teknik olarak HomePod‘un üst kısmında sessiz düğmesi olmamasına rağmen Siri’nin uyandırma kelimelerini duyduğunda etkinleştirmesini durdurmanız mümkün. HomePod ile biraz zaman geçiren Serenity Caldwell’e göre “Hey Siri, Dinlemeyi bırak” diyerek HomePod‘daki Siri’yi kapatabilirsiniz. Ardından tekrar açmak için üst ekrana dokunup basılı tutmanız yeterlidir.

Güç Kullanımı

Teknik olarak her zaman açık olmasına rağmen HomePod prize takılıyken çok az güç kullanır. Kullanılmadığı zamanlarda standart bir 115V prizine bağlandığında ortalama 1,71 W çekiyor. Müzik çalarken tükettiği 8.74W’luk güç de aynı derecede etkileyici. Bu tipik olarak 9.5W civarında çeken standart bir LED ampulden daha düşük.

homepod-guc-verimliligi Apple Homepod Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Önemli Bilgi

Takvim Bildirimleri

Bir Amazon Echo ya da Google Home için en iyi kullanım yöntemlerinden biri günün randevularına kısa bir bakış sağlayan günlük takvim bildirimleridir. Apple, iCloud takvim bildirimlerine erişmesine izin vermediğinden HomePod’un bunu yapması mümkün görünmüyor. Muhtemelen gizlilik nedenlerinden ötürü olabilir ve gelecekte bu değişebilir. Ancak şu an için telefonunuzu randevuları kontrol etmek için kullanmaya devam etmeniz gerekecek.

teknik destek