Apple iCar Çıkış Tarihi, Özellikleri ve Görüntüleri

apple_car

Apple‘ın CEO’su şirketin bir sürüş sistemi üzerinde çalıştığını doğruladı. Apple’ın araba planları Apple iCar ile hayata geçecek gibi duruyor. Özellikleri ve çıkış tarihi fotoğraflarıyla birlikte sizlerle.

teknik destek <

Apple‘ın sahne arkasında devam eden bir dizi projesi var ve bunlardan biri arabalar hakkında geliştiriliyor. Şirket tıpkı diğer birçok teknoloji şirketi gibi teknolojinin geleceğin araçlarına nasıl gireceğinin farkında. Bu durum Apple‘ın gerçek bir araba üretmekte olduğu anlamına gelmiyor ancak şirketin kendi kendine sürüş yapan araçların arkasındaki teknoloji ve bu alanda ki diğer heyecan verici gelişmelerle ilgilendiğini düşünüyoruz. Apple‘daki direksiyonun arkasında neler olup bittiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

iCar projesi Apple‘ın sahne arkasında uzun süredir üzerinde çalışılmaya devam eden bir proje. Şubat 2015‘te Apple‘ın Business Insider‘da konuyla ilgili bilgi sahibi bir Apple çalışanın konuşmasından sonra Apple‘ın Tesla’ya rakip bir araç üzerinde çalıştığı yönünde iddialar vardı. Bu iddialardan sonra herkesi bir Apple Car veya iCar umutları kaplamıştı.

The Wall Street Journal‘a göre proje üzerinde çalışan “birkaç yüz” Apple çalışanı olduğu iddia edildi ve iCar projesinin kod adının ise “Titan” olduğu söylendi.

Raporlar başlangıçta Apple‘ın kendi kendine çalışan bir otomobil üzerinde çalışmakta olduğunu iddia ederken Tim Cook’la 2017’de yapılan bir röportaj, Apple‘ın projedeki yönlerini değiştirmiş olabileceğini ve şu anda bir sürüş platformu üzerinde çalışmakta olduğunu ileri sürdü. Bu iki Apple bilgisayar bilimcisinin özerk araçların yayalar ve bisikletlilerle çarpışmalardan kaçınmasına yardımcı olmak için etkili bir şekilde çalışacağını söylediği VoxelNet adlı bir 3B algılama sistemi öneren araştırma yayınlamasıyla desteklendi. O günden bu yana şirket araç içi iklim kontrolüyle ilgili bir patent hazırladığı da ortaya çıktı.

Ortaya çıkacak ürün ne olursa olsun Apple özerk bir sürüş sistemi, bir Apple Car veya sadece araç içi bir eğlence sistemi üretebilir. Araba ile ilgili bir şeyler geliştiriyor; ancak şirket asla ne yaptığını söylemiyor. Aşağıdaki sızıntıları okuyun ve ne geliştirdikleri hakkında kendiniz karar verin.

Apple iCar Çıkış Tarihi

Tabii ki Tim Cook‘un iCar‘ı duyurduğu sahneyi görene kadar kimse otomobil ile ilgili herhangi bir yazılım veya donanımın Apple tarafından ne zaman piyasaya sürüleceğini bilmiyor. Ancak Bloomberg Apple‘ın iCar‘ı 2020’de piyasaya süreceğini ileri sürdü.

Gazeteciler ise projeye yakın insanlarla konuştuklarını iddia ediyorlar: “Gizli bir otomobil üzerinde çalışan Apple ekibini 2020 yılının başında bir elektrikli araç üretimine başlamaya itiyor.” diyerek ekliyorlar.

Otomobil üreticileri genelde beş ile yedi yıl arasında bir otomobil geliştirirler ve bu da Apple‘ın agresif ve zorlu ekip hedeflerini gösteriyor. GM ve Tesla‘ya karşı savaş açmak için mi hazırlanıyor? Ancak her ikisi de 2017 yılı sonuna kadar tek bir şarjla 200 km üzerinde seyahat eden elektrikli araçlara sahip olmayı hedefliyor.

Açık konuşan Apple analisti ve Apple TV dedikodularının bir numaralı adamı Gene Munster, bize en az beş yıl boyunca iCar’ı beklemememiz gerektiğine dikkat çekti. Munster bir TV’nin iCar’dan önce geleceğine inanıyor çünkü kazançlar TV’lerdekilere kıyasla otomobillerde daha da küçülüyor. Bir TV’nin Apple’ın donanım/yazılım geçmişiyle daha uyumlu olacağını söylüyor.

Bununla birlikte WSJ Apple’ın 2020 ilanını revize ettiğini ve bunun yerine biraz daha yakın tarihli bir duyuru yapmayı hedeflediğini söylüyor.

WSJ bu raporda Apple‘ın iCar‘ı “taahhütlü bir proje” olarak belirlediğini iddia ediyor ve çelişkili raporlar önermekle birlikte Apple markalı bir otomobilin fizibilitesine bakarak bir yıldan fazla bir süre geçtikten sonra 2019 yılında piyasaya çıkacağını söylüyor.

2019’da yollarda Apple markalı bir otomobil görmeyi bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilirler. Çünkü Apple’ın gönderim tarihi dediği şey müşterilerin iCar’ları satın alabileceği tarihi anlamına gelmiyor. Bunun yerine Project Titan mühendislerinin iCar‘ın temel özelliklerini imzalayacakları tarihten bahsediyor. Bu demek oluyor ki araç tüketicilerin eline geçmeden önce yine titiz testlerden geçmesi gerekecek.

Tim Cook’un Apple Car Hakkındaki Açıklamaları

Apple CEO’su Tim Cook Haziran 2017’de özerk sürücüyü tartışmak için Bloomberg‘e açıklamalar yaptı.

Proje hakkında konuşan Cook, Apple‘ın “özerk sistemlere odaklandığını” ve “çok önemli gördüğümüz temel bir teknoloji. Bunu tüm AI projelerinin anası olarak görüyoruz. Muhtemelen en zorlu projelerden biri olacak” dedi.

Tabii ki Cook, Apple’ın iCar üretmeye çalışıp çalışmadığını ya da sürücüsüz olarak mı yoksa başka bir yöntemle mi yoksa teknolojinin mevcut otomobil üreticileri tarafından kullanılıp kullanılmayacağını onaylamadı ya da inkar etmedi. “Projenin bizi nereye götüreceğini göreceğiz. Gerçekten bir ürün bakış açısıyla ne yapacağımızı söylemiyoruz” dedi.

Tim Cook Apple’ın kendi kendine sürüş teknolojisini kullanmak için bir araba üzerinde çalıştığını teyit etmese de yine de projenin varlığının kanıtı niteliğinde bir açıklama oldu.

Tim Cook Şubat 2016’da Fortune ile gerçekleştirdiği röportaj sırasında Apple Car olasılığını söylemişti. Cook o dönem Apple iCar hakkında “keşfetmek için büyük miktarda harcama yapmamıza gerek yok” dedi. Ne anlama geldiğini kimse anlayamamıştı.

Cook’un iCar hakkında son söylediği ise Fortune’da konuştuktan sadece bir kaç gün sonra, Apple’ın hissedarlar toplantısında gelecek olasılıklar hakkında katılımcıları söyledikleri oldu. “Çocukken hatırlıyor musun, Noel arifesi … çok heyecan vericiydi,” dedi Cook. “Ne olacağını bilmiyordunuz, bir süre bizim için Noel arifesi yaşanacak” dedi. Apple markalı bir otomobil için biraz bekleyeceğiz demekti.

Ancak Apple CEO’su tarafından yapılan son yorumlar ateşe kesinlikle benzin döker nitelikte oldu. Apple CEO’su Tim Cook, Apple’ın 2016 4. çeyrek mali sonuçlarında Apple Pay, Siri ve en önemlisi Apple Car’la ilgili bir sürü soruya cevap verdi. Cook, Apple’ın çok konuşulan ve merak edilen elektrikli otomobilinin varlığını doğrulamamış ya da reddetmiş olsa da, “Apple her zaman deneyim ve müşterilerin farklı ürün setleri üzerindeki deneyimini geliştirebileceğimiz yollar arar” dedi.

Her zamanki gibi Cook bilmeceler halinde konuşuyor. Ancak satırları dikkatli okursanız, Apple’ın iCar için tanıtımı çok da uzun zaman sonra yapmayacağını anlayabilirsiniz.

Apple iCar Özellikleri

Apple’ın yaklaşmakta olan aracının temel özelliklerini bulmak bu aşamada zor olsa da Business Insider’ın bir raporu bize projede çalışanların arabayı neye benzettiklerini sunuyor.

Rapora göre Apple mühendisleri şunları düşünüyor:

  • Sessizce açılıp kapanan otomatik kapılar
  • Bir direksiyon simidi veya pedalları olmayan bir iç mekan (arabanın tamamen özerk olması gerektiği anlamına gelir)
  • Eğlence amacıyla iç mekan ekranlarına yerleştirilen sanal veya arttırılmış gerçeklik cihazlar
  • Aracın yana doğru yatmasını engelleyen küresel tekerlekler
  • Özerk otomobil geliştiren diğer şirketlerin kullandığı tıknaz sistemin yerini alması için daha estetik açıdan hoş bir sürüş sistemi

Elbette projenin sürekli rota değiştirdiği iddia ediliyor. Bu nedenle bu özellikler uzunca bir sürede gerçekleşemeyecek varsayımlardan ibarettir. Ancak Apple’ın “CarOS” sistemini mükemmelleştirdikten sonra bir araba geliştirmeye devam edeceği kesin.

Apple iCar Eğlence Sistemi

Birçoğu Apple‘ın özerk bir otomobil (veya diğer üreticilere satmak için bir sistem) üzerinde çalıştığını öne sürse de Business Insider‘ın bir raporu ve analist Steven Milunovich‘in yorumları otomobil tutkunları için başka bir şeyin ortaya çıkabileceğini söylüyor.

Business Insider geçtiğimiz günlerde Berlin’de araba şirketlerinden tuttuğu mühendisleri kullanarak gizlice kurulmuş bir Apple bürosunu keşfetti. Ancak şirket sadece bir araba değil, daha fazla şey üzerinde çalışıyorsa; bunun bir eğlence sistemi olduğu düşünülüyor.

Peki gelecekteki arabalar kendilerini götürebilirse insanlar ne yapacak?

Yolcuların can sıkıntılarını gidermek için çeşitli eğlence uygulamaları geliştirilebilir. Apple sadece bunu yapıyor da olabilir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında arabada Wi-Fi, geniş bant bağlantısı, navigasyon bilgisi ve kendi işletim sistemine ihtiyaç duyar.

Amazon‘un Alexa gücüne sahip Echo‘yla yarışan Siri özellikli akıllı hoparlörün söylentileri ile kafanızda bunları birleştirin. Siri’nin otomobilinizi kontrol ettiği ve işlettiği bir geleceği hayal etmek zor değil, size etkileşim için iOS benzeri bir kullanıcı arabirimi sunulabilir.

Apple iCar Neye Benzeyecek?

Eğer Apple özerk sürüş sistemiyle çalışacak bir araba geliştiriyorsa sizce bu araba Google‘ın stilinde otomobillere benzer bir görünüm sunar mı?

Apple tanıtımlarından önce ürünlerinin detaylarını korumak için aşırı güvenliğe devam ediyor ve iCar‘da da bu durum söz konusu. Yine de sızıntı uzmanları elbet bir şeyler buluyorlar ve kamuoyuyla paylaşıyorlar.

Apple’ın 2015’te etrafta sürdüğü arabanın özerk olduğunu hatırlarsınız ancak aslında Apple Haritalar‘ı iyileştirmek için kullanıldı. Yoksa sadece onun için değil miydi?

Bu iddianın yanısıra motorlu araç web sitesi TopSpeed iCar’ın nasıl görüneceğinin spekülatif bir görüntüsünü yarattı. Bu görüntü Apple‘ın arabayı tasarladığına dair bir doğruluğa işaret etmemesine rağmen otomotiv endüstrisinin Apple‘ın yüksek teknolojili elektrikli otomobilinin nasıl bir şeye benzetmesini istediğini bizlere gösterdi.

apple_car

Apple iCar: Patentler

Apple‘ın bu alandaki patentleri alması aracın çok uzakta olmadığını göstergesi olarak görülebilir. Apple‘ın araştırma ve geliştirme kolunun otomobil teknolojisini on yıldır araştırdığı biliniyor.

Patent-1

2011’de açılan bu patent aracınızın kilidini açmanıza ve motorunuzu iPhone’unuz veya iPad’iniz gibi bir iDevice cihazından başlatmanıza olanak tanır.

patent-2-icar

2009’da açılan bir diğer ilginç patentte araç içi kamera teknolojisine sahip bir tasarım gösteriliyor. Amacını kimsenin tahmin edememesi oldukça normal. Ancak kilitleme gibi araba işlevlerini kontrol edebilen el hareketlerini tespit etmek için kullanılabileceğini düşünebiliriz.

icar-patent-3

Bu erken 2012 patenti aracın konfigürasyonu üzerinde yoğunlaşıyor. Birden fazla kişinin hepsinin bir arabayı nasıl kullanabileceği ama yine de rahat olabileceği sorununu çözmeye çalışıyor. Apple’ın getirdiği cevap kullanıcı tercihlerini, koltuk konumundan favori radyo istasyonlarına kadar ideal sıcaklık derecesini dahi programlamak için bir iPhone kullanmayı sağlıyor. Range Rover’ın Sport modelinde sürücülerin en sevdiği koltuk pozisyonunu ezberleyerek yaptığı şeyle benzer.

Apple bu patentle bir adım daha ileri gidiyor – teorik olarak başka birinin arabasına bindiğinizde kendiniz için belirlediğiniz tercihlere sahip olabiliyorsunuz.apple-icar-patentBu patent ise iPhone’un coğrafi konum yeteneklerini, bazı araç işlevlerini izlemek ve kontrol etmek için kullanmayı açıklamaktadır. Fikir, iPhone’unuzdan gönderilen sinyalleri kullanmak örneğin arabanıza yaklaşırken arabanızın kilidini açmak ve uzaklaşırken kilitlemek için düşünülmüş. Bu patentin diğer işlevleri arabanın arkasında durduğunuzda bagajın açılmasını içerebilir – alışveriş yaparken kesinlikle kullanışlı bir işlev olur.

apple_sensor_patent

Ağustos 2017’de yayınlanan bu en son patent araba-araba iletişimi için Bluetooth sensörlerini kullanan bir sistemi açıklıyor. Teorik olarak kör noktadaki arabalar veya yakınlardaki acil araçları ön panelde göstererek yakınlardaki otomobiller ile bir GPS sistemi iletişim kurmayı amaçlıyor.

Patent teknolojiyi kendiliğinden çalışan bir araba olarak tanımlamıyor. Bunun yerine onu bugün üretimde olan araçlarda bulunan daha gelişmiş park sensörleri ve kör nokta asistanlarıyla karşılaştırıyor.

Yeni gelişmeler yaşandıkça sizlere anlık olarak bildireceğiz. Site bildirimlerini açmayı ve bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın. 

müşteri hizmetleri

Comments are closed.