Apple iOS 10’la Kullanıcı Güvenliğini Ciddi Anlamda Yükseltti

Apple’ın başı daha önce işletim sistemlerinin HTTP protokolünü destekliyor oluşu sebebi ile ağ üzerinden cihazlara gönderilen saldırılar sebebiyle ağrımıştı. Özellikle OS X’de ve macOS’un bazı beta sürümlerinde bu tip saldırılarla karşılaşılmıştı. Şirket hemen güvenlik yükseltmeleri yaparak bunları engellemişti.

müşteri hizmetleri

Apple’ın hedefinde ise asıl odak nokta olan iOS vardı ve bunu sağlamak için iOS 10’da HTTPS protokolünü yani daha güvenli iletişim protokolünü getirmiş oldu.

Şu anda üst seviye iletişim güvenliğini sağlayacak olan HTTPS protokolü tüm iOS 10 kullanıcıları için etkin durumda. HTTPS’nin özellikle ağ üzerinden e-posta saldırılarına karşı potansiyel bir engelleyici konuma sahip olduğunu söyleyelim.

Çoğu zaman hackerların hedefinde olan şirketin güvenlik konusunda ciddi bir mücadele geçmişi söz konusu. Yani basit anlamda iOS 10’la güvenliğimizin ciddi anlamda yükseltildiğini söyleyebiliriz. Özellikle henüz iOS 10 güncellemesini cihazına yüklememiş olan kullanıcıların güvenlikleri için ellerini çabuk tutmalarını söyleyebiliriz.

iOS 10 hakkında daha fazla bilgiye, tüm iOS 10 yeniliklerine buradaki yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

müşteri hizmetleri