Apple iOS 10’un Kasıtlı Olarak Şifrelenmediğini Doğruladı

iOS 10 şifreleme

Dün iOS 10’un çekirdeğinin şifrelenmediği ile ilgili bir haber paylaşmıştık. Haberimizde Apple’ın bunun bir hata olmadığını belirtmiştik.Apple bugün bunun bilinçli olarak yapıldığını doğruladı.

teknik destek <

[irp posts=”7935″ name=”Apple, iOS 10’un Çekirdeğini Şifrelemedi”]

Bir Apple sözcüsü konu ile ilgili TechCrunch’a açıklamalarda bulundu. Sözcü açıklamasında çekirdek önbelleğinin herhangi bir kullanıcı bilgisi içermediğini, şifreleme yapmayarak güvenlikten ödün vermeden işletim sisteminin performansını optimize etmenin mümkün olacağını söyledi.

Geliştiriciler ve araştırmacılara göre çekirdek şifrelenmeyerek sisteme erişim daha kolay olabilir. Böylece sistemdeki açıkları bulmak ve Apple tarafından hızlı bir şekilde bu açıkları kapatmak mümkün olabilir.

Bu, Apple’ın anlayışında bir değişimi gösteriyor. Apple işletim sisteminin iç işleyişini kendisi dışında geliştiriciler ve araştırmacılara açmış görünüyor. Güvenlik uzmanı Jonathan Zdziarski tarafından belirtildiği gibi Apple, FBI tarafından kullanılan güvenlik açığı gibi durumları önceden öğrenebilmek, daha fazla kişiyi güvenlik çalışmalarına dahil etmek için böyle bir yola başvurmuş olabilir.

müşteri hizmetleri