Apple, iOS 11.1.2 ve tvOS 11.1 için İmza Desteğini Kesti!

iOS 11 iPhone

Apple, son zamanlarda Jailbreak dünyasındaki gelişmeleri dikkate alarak iOS 11.1.2 ve tvOS 11.1 için imza desteğini kesti. Bu, iOS 11 uyumlu cihazlar ve 5. nesil Apple TV için iOS 11.1.2’in veya tvOS 11.1’in artık kullanılabilir olmadığı anlamına geliyor.

teknik destek

Cupertino merkezli şirketin bu son hamlesi, iOS canavarı Beer’in yakın zamanda yayınladığı tfp0 saldırısı karşısında savunmasız kalan yazılım sürümlerinin cihazlara yüklenmesini imkansız hale getiriyor.

Şu anda cihazlarını iTunes üzerinden güncellemek isteyen tüm kullanıcılar iOS 11.2.1’e yönlendiriliyor. Öte yandan iOS 11.2‘ye geri dönüş yapmak halen mümkün ancak bir süre sonra iOS 11.2 için de imza desteğinin kesileceğini tahmin ediyoruz. En azından bir sonraki iOS 11 sürümü yayınlandıktan kısa süre sonra.

Apple, yazılımda sürekli yeni güncellemeleri teşvik etmek ve sürüm düşürmesini engellemek amacıyla en yeni sürümü yayınlamasından sonraki süreçte belirli periyotlarla eski sürümlerinin kullanılabilir olmasını engelliyor. Elbetteki bu Jailbreak’i engellemek için bir önlem niteliğinde. Apple için kullanıcı güvenliğini sağlamanın en mantıklı yolu tam olarak bu şekilde mümkün oluyor.

Sık sık gelen yazılım güncellemeleri, hackerların da işini zorlaştırıyor ve sonuç olarak ortaya kesinlikle daha güvenli bir yazılım çıkmış oluyor. Jailbreak araçlarının güncel kalamamasının en temel nedeni de Apple’ın eski sürümler için imza desteğini kesmesinden kaynaklanıyor.

Tüm bunlarla birlikte Apple, herkesin verilerini korumakla sorumlu olduğu için bu tip önlemlere başvuruyor. Jailbreak her ne kadar eğlenceli bir dünya olsa da kimi zaman tahribatı büyük yıkımlara neden olabiliyor.

müşteri hizmetleri

4 Comments

  1. gencler ben iphone 5s kullanıyorum aldığımda ios 10.3.3 dü ios 11.2.1 e geçtim aylar önce ios 10 u guncellemiştim şimdi ben 10.3.3 e yada 10.2 ye donebilir miyim bu imzalar acilinca ve ne zaman aciliyor bilgisi olan var mi

  2. Apple bence iyice zıvanadan çıkmış.şunun surasında ios 11.2.1 çıkarttı halen performans ve pil sıfır.ne biçim bi şirket bu arkadaş.bence apple ios 11’le birlikte fiyaskoya uğradı.bence artık android dünyasına atılmanın vakti gelmiş geçiyo bile

Comments are closed.