İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın iOS 11 ile Kullanıma Sunacağı Dosya Yöneticisi Uygulaması Göründü!

Apple’ın WWDC etkinliğinin açılış konuşmasına 12 saatten az bir süre kaldı ve Apple’ın bu konuşmasında duyuracaklarıyla ilgili bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Yepyeni bir iOS 11 özelliği etkinliğin hemen öncesinde görücüye çıktı. Apple’ın App Store’da “Files” yani “Dosyalar” isimli bir dosya yöneticisi uygulamasını yayınlama planı olduğu ortaya çıktı.

teknik destek

Uygulamayla ilgili ve iOS’ta bir dosya yöneticisinin ayrıntıları şu anda net değil. App Store’daki bu Files isimli uygulamanın açıklamasında “iOS için dosyalar uygulaması” cümlesi yer alıyor. Ayrıca uygulamaya ait ekran görüntüleri yok ve uygulamanın geliştiricisi Apple Inc. olarak listelenirken, uygulamayı yükleyebilmek için en az iOS 11.0 veya daha üstü bir sürümün gerektiği bilgisi göze çarpıyor.

twitter.com/stroughtonsmith/status/871602652320280576

Files uygulamasının App Store’daki mevcudiyeti ilk olarak Twitter’daki Steven Troughton-Smith tarafından keşfedildi. Ayrıca uygulamanın yalnızca 64 bit cihazları desteklediği de gelen bilgiler arasında. Bu, App Store’daki arama sonuçlarında 32 bitlik uygulamaların listelenmesiyle doğrudan alakalı olarak görülebilir.

Büyük olasılıkla Files / Dosyalar uygulaması iOS 11’de önceden yüklenmiş, yerleşik olarak sunulacak. Uygulamanın App Store’da yer almasının asıl nedeni ise, uygulamayı silen kullanıcıların yeniden indirebilmelerini sağlayabilmek için. Malumunuz iOS 10 ile pek çok yerleşik iOS uygulamasını silmek ve daha sonra yenide App Store’dan indirmek mümkün hale geldi.

Geliştirilmiş dosya yöneticisi, özellikle iPad Pro ile iOS kullanıcıları arasında en çok istenilen bir uygulama, özellikti. Geçtiğimiz ay paylaşılan bir iOS 11 konseptinde, Finder’ın iOS’a gelmesi hayal ediliyordu. Büyük ihtimalle ortaya çıkan bu Files uygulaması Finder kadar güçlü değil ancak kullanıcılar kişisel belgelerini kolayca saklayabilecekler ve yönetebileceklerdir. Elbetteki iOS’ta depolanan her şey (sistem dosyaları gibi) Files uygulaması ile görüntülenmeyecektir.

Apple, iOS’ta bir dosya yöneticisine yıllardır ciddi bir yaklaşımda bulunmadı. Şirket, ilk olarak iOS’un bir dosya yöneticisine ihtiyaç duymadığını ve ardından görüş değişikliği yaparak iCloud Drive gibi geliştirmeleri iOS’a getirdiğini ancak kullanıcıların dosyalarıyla ilgili kontrollerini hala yapamadıklarını açıklamıştı. Nitekim bu durum, bu akşam değişecek gibi duruyor.

teknik destek