Apple, iOS 11 için Havaalanları ve Alışveriş Merkezlerinin Haritasını Çıkarmaya Başladı

iOS 11 İç Mekan Haritalama

Apple, iOS 11 ile tanıttığı iç mekan haritalama özelliğini seçkin alışveriş merkezleri ve dünya çapındaki havaalanları için Harita uygulamasına eklemeye başladı. Şirket, iç mekan haritalarını yavaş yavaş kullanıma sunuyor ancak Eylül ayından bu yana 30’dan fazla iç mekan haritası oluşturuldu bile.

teknik destek

Apple, iç mekan haritalama özelliğinin nereler için kullanılabilir olduğunu da listeleme başladı. Şu anda Amerika, Hollanda, Almanya, İsviçre, Hong Kong, İngiltere ve Kanada’nın başı çektiği ülkeler için toplamda 34 havalimanında iç mekan haritası oluşturuldu.

Alışveriş merkezleri için de sınırlı iç mekan haritalama desteği sunuluyor. Baltimore, Boston, Chicago, Los Angeles, New York, Philadelphia, San Francisco, San Jose ve Washington DC gibi ABD genelinde çeşitli yerler için iç mekan haritalama özelliği kullanılabiliyor.

iOS 11 İç Mekan Haritalama Özelliği

Apple’ın iç mekan haritalama özelliği, restoranlar, asansörler, lavabo, mağazalar ve diğer önemli yer işaretleri simgeleri ile her alışveriş merkezi veya havaalanı yerleşiminin tam düzenini kullanıcılara sunuyor. İç mekan haritalama özelliği ile farklı katlar açıkça işaretleniyor ve bu da bilinmeyen alanlarda dolaşmayı kolaylaştırıyor.

Havalanları için iç mekan haritalama özelliği, termal güvenlik noktaları, bilet check-in noktaları, bagaj talep alanları gibi yerlerin bilgisini veriyor ve çoğu kişi için ilk defa adım atılan havaalanlarında bu bilgilerin oldukça faydalı olacaktır. Alışveriş merkezleri için de mağazalar, kıyafet, güzellik salonları, yemek ve ayakkabı gibi kategorilerde filtrelenebiliyor. Bu da herhangi bir alışveriş merkezinde aranılanın kolayca bulunmasını sağlıyor.

Apple, Harita uygulaması için iç mekan haritalama özelliğinin kullanılabilir olduğu bölgeleri iOS 11 Özelliklerinin Kullanılabilirliği sayfasında listeleniyor ve bu noktada belirtelim ki, Türkiye için henüz bu özellik kullanılabilir değil.

müşteri hizmetleri