Apple, iOS 11’den iOS 10’a Geri Dönülmesi Noktasında Resmi Destek Sunuyor!

iOS 11

Apple dün, iOS 11 beta 2’nin revize edilmiş ilk güncellemesini yayınlamasının ardından beta yazılım destek sayfasına ekleme yaparak iOS 11 beta‘dan iOS 10’a geri dönmek için yapılması gerekenleri resmi bir dille kullanıcılarla paylaştı.

teknik destek

Apple’ın böyle bir detaylandırma yapmasının asıl nedeni ise iOS 11 beta 2’den iOS 10’a geri dönmek isteyen kullanıcıların yaşadığı sorunların artması yatıyor.

Apple’ın destek sayfasında, kullanıcıların iOS 11 beta sürümünden iOS 10 beta sürümüne (iOS 10.3.3 beta) geri dönmeleri için detaylı açıklama mevcut. Sayfada;

iOS 11 beta’dan iOS 10’a geçiş yapmak için cihazınızı silmeniz ve geri yüklemeniz gerekir. Ardından, arşivlenmiş bir yedeğiniz varsa bu yedeklemeyi cihazınıza kurabilirsiniz. Bunun için;

 • iTunes’in en yeni sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Cihazınız için iOS 10.3.3 beta yazılımını indirin. Yazılım dosyasını bulmak için katılım sağladığınız beta programı sayfasına gidin: Apple Geliştirici Programı veya Apple Beta Yazılım Programı.
 • Cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın ve ardından cihazınızı aşağıdaki talimatlarla kurtarma moduna getirin:
  – iPhone 6s ve daha eski iPhone modeli, iPad veya iPod touch için: Uyut/Uyandır ve Ana Ekran düğmelerine aynı anda basılı tutun. Apple logosunu gördüğünüzde düğmeleri bırakmayın. Kurtarma modu ekranını görene kadar iki düğmeye de basılı tutmaya devam edin.
  – iPhone 7 veya iPhone 7 Plus için: Uyut/Uyandır ve ses kısma/ses açma düğmelerine aynı anda basılı tutun. Apple logosunu gördüğünüzde düğmeleri bırakmayın. Kurtarma modu ekranını görene kadar iki düğmeyi de basılı tutmaya devam edin.
 • iTunes’de Geri Yükle seçeneğine Option (Mac’de) veya Alt (Windows PC’de) tuşlarına basarak tıklayın.
 • İndirdiğiniz iOS Beta yazılım dosyasını seçin. Cihazınızın içeriğini tümüyle silmek ve iOS 10’u yüklemek için Geri Yükle’ye tıklayın.
 • Geri yüklemenin bitmesini bekleyin. İstenirse, Etkinleştirme Kilidi’ni devre dışı bırakmak için Apple kimliğinizi ve şifrenizi girin. Geri yüklemeyi bitiremiyorsanız yardım alın.
 • Geri yükleme tamamlandığında, cihazınıza iOS’un daha eski bir sürümü için aldığınız arşivlenmiş yedeklemeyi yükleyebilirsiniz.

iOS 11 beta 2 ile pek çok geliştirici iOS 10’a geri dönmek için önce iOS 11 beta 1’e geçiş yaptıklarını ve ardından iOS 10’a geri dönmek zorunda kaldıklarını dile getirmişlerdi. Dün yayınlanan revize edilmiş iOS 11 beta 2 ile bu sorun çözülmüş durumda ve bu sürümden doğrudan iOS 10.3.3 Beta’ya geri dönüşün önü açıldı.

Apple’ın bu konudaki destek sayfası şu an için sadece İngilizce dilde kullanılabiliyor ve Türkçe dil için henüz sayfa güncellenmiş değil. Ancak çok yakın zamanda Türkçe içeriğin de güncelleneceğini umuyoruz.

müşteri hizmetleri

4 Comments

 1. Benim iphone 7 ye ios 11 beta 2 yi yükledim sonra ios 10 a dönerken restore modunda kaldı daha da açamadım cihazı ios 11 beta 1 – ios 10.3.3 beta 6 ve bir iki sürüme daha güncelleme ve geri döndürme yöntemlerini denedim ancak işe yaramadı çözümü bilen varsa yardım bekliyorum.

 2. Sizden Allah razi olsun, mükemmel anlatim.. kurtarma modunda takili kalmisti iphone 6s sayenizde cözüldü..

Comments are closed.