Apple iOS 12 İle Birlikte Önemli Bir Yeniliğe İmza Atacak!

apple-ios-12-ile-birlikte-onemli-bir-yenilige-imza-atacak

Teknoloji devi Apple’ın iPhone modellerinde bulunan NFC çipi her ne kadar pek bilinmese de Apple iPhone 6 modelinden itibaren iPhone modellerinde NFC çipi bulunduruyor. iPhone modellerinde bulunan NFC çipiyle sadece Apple Pay ödemelerini gerçekleştirebilen kullanıcılar için sevindirici bir haber geldi. Apple yeni mobil işletim sistemi iOS 12 ile birlikte NFC çipinini kullanım alanını genişletecek. 

teknik destek

Apple’ın iPhone modellerinde bulunduğu pek bilinmeyen NFC çipi Apple Pay için çok önemli olan NFC çipi sayesinde çalışıyor. Ülkemizde Apple Pay bulunmadığı için NFC çipine gerek yok ancak Apple iOS 12 ile birlikte NFC çipinin kullanım alanının genişletilmesi için çalışmalara başladı. 

Kısa bir süre içerisinde yeni mobil işletim sistemi olan iOS 12’yi tanıtacak olan Apple yeni mobil işletim sistemi iOS 12 ile birlikte ne gibi yenilikler sunacağı şimdilik bilinmiyor. Sistem arayüzünde ve sistemin kararlılığında önemli yeniliklerin yapılacağı düşünülen iOS 12 işletim sistemi ayrıca NFC çipi için de önemli bir devrimi başlatacak gibi görünüyor. 

Apple’ın yurt dışında çok kullanılan ödeme sistemi olan Apple Pay ile birlikte kullanıcılar kredi kartlarını kullanmadan iPhone’larını pos cihazlarına yaklaştırarak ödemeyi gerçekleştirebiliyordu. Ülkemizde ne zaman kullanıma açılacağı merak konusu olan Apple Pay’in bu teknolojisinin ardından NFC çipi bulunuyor. Apple’a yakın kaynakların aktardığı bilgilere göre Apple WWDC 2018 etkinliğinde tanıtacağı yeni iOS sürümü iOS 12 ile birlikte geliştiricilere daha fazla NFC çipi özgürlüğü sunacak. Apple bunu sadece iPhone modellerinde değil Apple Watch modellerinde de yapacak. 

iOS 12 İle iPhone Sahipleri Kapıları Açabilecek!

Apple’ın iPhone ve Apple Watch modellerinde bulunan NFC çipini ilk olarak kapı güvenliği alanında kullanması bekleniyor. Apple’ın yeni merkezi olan Apple Park içerisinde bulunan kapılarda denenen bu sistem sayesinde Apple Park’ta görev yapan Apple çalışanları iş yerlerine saatlerini ya da iPhone’larını göstererek giriş yapabiliyordu. Apple’ın NFC ile kapı açma teknolojisinde HID Global ile birlikte geliştirilen kapı terminallerinin kullanıldığı ve bu kapı terminallerinin ilerleyen süreçte kullanıcıların da kullanıma açılacağı düşünülüyordu. 

Sonunda Apple çalışmalarını tamamlamış olacak ki iOS 12 işletim sistemiyle birlikte kullanıcıların iPhone ya da Apple Watch’larını kullanarak kapıları açmalarını sağlayacak. Otel odalarınını kapılarını açmak için de kullanılabilecek olan bu sistemin pek çok alanda genişletilmesi beklenirken Apple’ın iPhone ve Apple Watch modellerinde kullanılan NFC çipini Android cephesinde olduğu gibi özgür bırakması şimdilik mümkün görünmüyor.

müşteri hizmetleri