İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple iOS 9.3.1’i Yayınlanmasından Kısa Süre Sonra iOS 9.3’e Geri Dönüşleri Engelledi!

21 Mart’taki özel etkinlikte yayınlanan iOS 9.3 güncellemesi beraberinde pek çok sorunu getirmiş ve Apple kısa süre sonrasında, sadece 20 gün önce yayınlanan iOS 9.3.1 güncellemesi sorunları ele alan bir güncelleme olmuştu. Apple’ın sorunları böylesi kısa sürede ele alarak düzeltmiş olması taktir almıştı.

Ancak an itibariyle Apple, iOS 9.3 güncellemesinin önünü tümüyle kapatmış durumda. Bunun anlamı, iOS 9.3’e geri dönmek isteyen kullanıcıların artık bu güncellemeye geçiş yapamayacakları anlamına geliyor. Apple’ın sertifika imza kontrolü artık iOS 9.3’e geri dönüşlere izin vermeyecek.

Kısacası Apple’ın bu seferki güncelleme hareketi biraz can yakıcı olmuş olabilir. Barındırdığı sorunlar sebebiyle iOS 9.3 güncellemesi sıradan bir kullanıcı için önem arzetmiyor olsada Jailbreak kullanıcıları için kritikti. Ancak Apple’ın atmış olduğu bu adım sonrası iOS 9.3 için Jailbreak’in önü hiç açılmamışken biraz daha kapatıldı diyebiliriz.

Ayrıca cihazınız iOS 9.3 güncellemesi kullanıyor olsa da yakın zamanda zorunlu iOS 9.3.1 güncellemesiyle karşı karşıya kalacağınızı hatırlatalım. Son olarak Apple’ın zaman zaman yazılımlarında downgrade adı verilen bu yöntemi, belirli yazılım güncellemeleri sonrası önceki sürümlere geçişleri engellediğide hatırlatalım.