İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple iOS için Mesajlar Uygulamasını Daha Kullanışlı Hale Getirmeye Hazırlanıyor

Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi geçtiğimiz günlerde Apple tarafından başvurusu yapılmış bir patenti ortaya koydu. Patentte Apple’ın iMessage’ı daha güvenli hale getirmek için WhatsApp’ın kullandığı uçtan uca şifreleme benzeri bir güvenlik yükseltmesi ve mesaj metnin otomatik düzeltilmesine proaktif bir çözüm getirmeye hazırlanıyor.

Patente göre herhangi bir metin mesajında hangi kelimede otomatik düzeltme yapılmışsa bu kelime veya kelimeler vurgulanacak. Yani istemsiz bir kelime düzeltilmiş olsa dahi bu karşı tarafça görüntülenebilecek.

iOS-Mesajlar-Gonderen

Patentin detayına bakıldığı zaman, Apple’ın ayrıca mesaja açıklama getirme özelliği üzerinde de çalıştığı görülüyor. Yani herhangi bir mesajın içerisinde herhangi bir kelime hatası veya cümle hatasından kaynaklanan anlam bozukluğu olduğunda, gönderici buna bir açıklama getirebilecek. “Açıklama Gönder” özelliği ile “Ben şu kelimeyi yanlış gönderdim doğrusu şuydu” şeklinde.

iOS-Mesajlar-Alici

Ayrıca alıcı tarafından da herhangi bir metin mesajı tam anlaşılır değil ise gönderene “burada ne demek istedin?” gibi bir ibare ile düzeltme veya ifade doğrulama talep edilebilecek.

Apple’ın bu özelliği ne zaman kullanıma sunacağı bilinmiyor. Belki iOS 10 ile belkide ileriki iOS sürümleri ile hayatımıza girecek. Elbetteki belkide sadece patentte kalacak ve kullanıma sunulmayacak. Yine de çoğu zaman sorunlara yol açan otomatik düzeltme için büyük bir gelişme olacağı açık. Daha akıllı ve daha kullanışlı bir Mesajlar uygulaması için Apple’ın böylesi bir titiz çalışma yapması kesinlikle yerinde bir adım.