Apple iPhone 6, iPhone 6 Plus ve iPad Air 2’ye Bluetooth 4.2’yi Getirdi

apple-Bluetooth-4

Apple’ın mevcut cihazları için yayınlanan teknik özelliklerde nadiren değişiklikler yapılır ve Apple bu değişiklikleri sessiz sedasız arkaplanda gerçekleştirir. 9 Eylül’de tanıtılan iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPad Pro ve iPad mini 4 gibi cihazlarla görülen Bluetooth 4.2, iPhone 6, iPhone 6 Plus ve iPad Air 2’ye de verildi.

Altıncı nesil iPod touch Bluetooth 4.1 ile gelmişti ve bu durumunu korurken, iPad Air, iPad Mini 2 ve iPhone 5s Bluetooth 4.0 ile kalmış durumda.

Bluetooth 4.2’nin farkının anlaşılması adına daha fazla detay verecek olursak; 2.5 kat daha yüksek hız ve 10 kat daha fazla veri aktarımının yanı sıra gizlilik, güvenlik ve güç verimliliği gibi süper yapısı ile beraber geliyor. Apple’ın üst seviye cihazlarını Bluetooth 4.2’ye yükseltmesinin altında yeni aksesuarları gösteriliyor. Özellikle yakın zamanda Magic Mouse 2 ve Magic Trackpad 2 geliyor ve bu aksesuarların Bluetooth 4.2 ile birlikte geleceği kesinlik kazanmış durumda.

Apple’ın donanımsal değişim olmaksızın cihazları üzerinde böyle bir değişikliği nasıl yaptığı veya yapacağı belirsizliğini şimdilik koruyor. Ancak pek çok uzman bunun yazılımsal olarak sağlanabileceğini belirtiyor ve Apple’ın da son yazılım güncelleştirmeleri ile bunu sağladığı veya sağlayabileceği söyleniyor. Geçmişte Bluetooth 1.0, 2.0 ve 3.0, hız ve veri kapasitesi iyileştirmeleri için Bluetooth 4.0’a yükseltilmesi denenmiş ve başarılı olunmamıştı.

Konu ile ilgili daha fazla detay gelmesi durumunda sizlerle paylaşacağız.