Şimdi yükleniyor

Apple iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Kullanıcılarını Kandırmış

apple-iphone-6-ve-iphone-6-plus-kullanicilarini-kandirmis

Apple iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Kullanıcılarını Kandırmış

Son Güncelleme tarihi 25 Mayıs 2018 by

Apple’ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri çıkışının ardından bükülme sorunlarıyla gündeme gelmişti. Kullanıcıların bir hayli sinirlenmesine neden olan bu durum karşısında Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinin dayanıklı olduğunu ve bükülmediğini belirtmişti. Uzun zaman önce yapılan bu açıklamanın ardından kullanıcıları kızdıracak yeni detaylar ortaya çıktı. 

teknik destek

Teknoloji devi Apple için yeni bir dönemi başlatan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri kullanıcılar tarafından çok sevilse de bükülme sorunları kullanıcıların canını sıkmıştı. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde yaşanan bu kolay bükülme sorunu “Bendgate” olarak adlandırılan bu olayda yeni bir gelişme yaşandı. 

iPhone X Bükülme Testi!

Apple’ın önemli akıllı telefonlarından olan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, 6000 serisi alüminyumdan üretiliyordu. 6000 serisi alüminyumların dayanıksız olması nedeniyle özellikle gövde noktalarında fazlasıyla dayanıksız olan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri herhangi bir kuvvet uygulanmadan da kolaylıkla yamulabiliyordu. Apple bu sorunu çözmek için yeni iPhone modeli olan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde 6000 serisi alüminyuma göre daha fazla çinko içeren 7000 serisi alüminyum kullanan Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde yaşanan yamulma sorununu ortadan kaldırmıştı. 

Apple Gerçeği En Başından Beri Biliyormuş!

Apple’ın iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinden itibaren düzelttiği bu problem her ne kadar ortadan kalkmış olsa da iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde yaşanan bükülme sorunu mahkeme sürecinde Apple’ın sağladığı resmi test belgeleriyle yeniden gündeme geldi. Apple tarafından mahkeme heyetine sunulan belgelere göre Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerini daha satışa sunmadan “bükülme” sorununu biliyordu. Raporlarda yer alan verilere göre yamulmaya karşı iPhone 6’nın iPhone 5s modelinden 3.3 kat ve iPhone 6 Plus modelinin ise 7.7 kat daha dayanıksız olduğu resmi belgelerde yer alıyor. 

Kullanıcılar tarafından da çekilen videolarda açıkça görülen ve sonrasında ortaya çıkan mahkeme verilerinin de kesinleştirdiği bükülme sorununu ilginç hale getiren ise Apple’ın zamanında bu sorunu kabul etmemiş olması. Konuyla ilgili 2014 yılında açıklama yapan Apple bu sorununu çok nadir yaşandığını belirtmiş ve yamulan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerini test merkezine götürdüğünü belirtmiş ve bir takım testler yapılacağını ve gerçekleşen testlerin kullanıcılarla paylaşılacağı yönünde açıklamalar yapılmıştı.

Gerçekleştirdiği testleri gösteren ve bir bakıma yamulma sorunu gibi bir şeyin olmadığını kullanıcılarına kanıtlamaya çalışan Apple bir bakıma kendi kusurlarını örtüyormuş. Mahkeme sürecinin ne zaman tamamlanacağı şimdilik belirtsizliğini korurken Apple’ın kullanıcıları yanlış bilgilendirmesi sonucunda bir ceza alıp almayacağı henüz bilinmiyor. 

teknik destek