İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın Üretimini Azaltmaya Hazırlanıyor

Nikkei tarafından sağlanan tedarikçi verilerine göre Apple, 2017 yılının ilk çeyreğinden itibaren iPhone hattının üretimini %10 azaltmayı planlıyor. Apple’ın, 2016 yılının sonlarında iPhone 6’ların birikmiş envanteri sayesinde benzer bir durumu yaşadığı söyleniyor ve bu da 2016’nın ilk çeyreğinde akıllı telefonun üretimini düşürüyor.

teknik destek

Şirket aynı şeyi iPhone 7’de, üretim miktarını azaltarak denedi ancak bu önleme hareketine rağmen yeni yılda amiral gemisi iPhone hattına yönelik bir üretim azaltması planlanıyor.

Nikkei raporda, şirketin bu hareketinin ana nedeni olarak iPhone 7 için “düşük” global satışlarını gösteriyor. Bu nedenle, üretimin düşürüleceği ürünlerin iPhone 7 ve iPhone 7 Plus üzerinde yoğunlaşması bekleniyor.

Yapılan hesaplamalara göre, tedarikçilerden alınan verilere dayanılarak Apple, 2017 yılının ilk çeyreğinde iPhone ailesinin üretimini yaklaşık %10 azaltacak. iPhone 7 ailesi hala beklenenden daha az satılıyor. En yeni modellerin üretimi ve global satışlarla ilgili bilgiler önümüzdeki çeyrekte hem 7 hem de 7 Plus için kesin olarak üretimin azaltılmasını işaret ediyor.

Apple, Samsung’un Galaxy Note 7 vakasından doğan sorunları yılın başında kendi lehine kullanabilirdi ancak pek çok analiste göre iPhone 7 “ilgi çekici” özelliklere sahip olmadığı için kullanıcılar ilgi göstermediler. Apple, Eylül ayında iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın ilk hafta sonu satış rakamlarını açıklamama kararını verdi. Yıl boyunca sıkıntılarla boğuşan şirketin onüç yılın ardından ilk gelir düşüşünü bildirmesinden sonra özellikle devam ettiği bir gerçek.

2017 yılının ilerleyen günlerinde muhtemelen Eylül ayında, Apple’ın üç farklı boyutta yeni nesil iPhone’u piyasaya süreceği ve bunlardan birisinin çerçevesiz bir tasarımla birlikte esnek bir OLED ekrana yer vermesi öngörülüyor. Bununla birlikte, Mac Otakara’nın önümüzdeki yılın iPhone’unun, dahili olarak yani donanımsal olarak güçlendirilmiş iPhone 7 tasarımını izleyen bir yapıda olabileceğini öne süren raporunu yayınlamasıyla söylentilerin hala çelişkili olduğunu ortaya koydu.

teknik destek