Şimdi yükleniyor

Apple, iPhone 8 için Ekrana Yerleşik Touch ID’yi ve Yüz Tanıma Sistemini Test Ediyor

iPhone-8-Konsept5

Apple, iPhone 8 için Ekrana Yerleşik Touch ID’yi ve Yüz Tanıma Sistemini Test Ediyor

Son Güncelleme tarihi 21 Ocak 2017 by Müşteri hizmetleri

KGI Securities’in araştırmacılarından Ming-Chi Kuo, yeni yüz tanıma teknolojisi ve esnek bir OLED ekranda, 3D Touch kullanılabilirliğini sunmak için Apple’ın bu yılki iPhone’u için beklentileri yükselten yeni bir araştırma raporunu yayınladı.

teknik destek

Araştırma raporuna göre Apple, iPhone 8 ile esnek bir OLED ekran paneliyle gelecek. Esnek OLED ekranla birlikte 3D Touch teknolojisi de baştan aşağı yenilenecek. Apple, OLED ekran panelinin form faktörünün çalışma basıncından dolayı deforme olmasını önlemek için ekran paneline dahili olarak gelen film sensörünün konumlandırılmasında birtakım değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Böylece daha sağlam bir yapı ortaya çıkmış olacak.

Ayrıca araştırma raporunda Kuo, Apple’ın çerçevesiz ekranlı bir tasarım formu üzerinde çalıştığını ve güvenliği arttırmak için bir sonraki iPhone’a özel yeni bir Touch ID teknolojisi geliştirdiğini söylüyor. Kuo’ya göre, ekran camının altına yerleştirilecek olan parmak izi sensörü, çerçevesiz ekran tasarımı için gereksinimlerini karşılamıyor. Bu nedenle Apple’ın ekran panelinin en altına yeni nesil Touch ID’yi yerleştirmesi bekleniyor.

Sonuç olarak Kuo, Apple’ın mevcut kapasitif tipten optik tipe geçmeyi hedeflediğini söylüyor. Bu eşsiz teknoloji henüz gelişiminin ilk aşamalarında ve OLED panel üreticilerinin sistemin çalışmasını sağlamak için özel sipariş alması gerekiyor. Analist, Apple’ın özelleştirilmiş siparişler oluşturacak güce sahip olduğuna inanıyor.

Özellikle Kuo, gelişmiş güvenlik için parmak izi tanıma sisteminin bir yüz tanıma sistemi alternatifi ile geleceğine inanıyor. Bu teknoloji ile Touch ID birlikte çalışacaklar ancak teknik zorluklarından üstesinden gelinmediği durumlarda, parmak izi ve yüz tanımanın birbirlerine alternatif olarak kullanılabileceği belirtiliyor. Apple’ın bir iris tanıma yerine yüz tanıma teknolojisi üzerine eğildiği de özellikle araştırma raporunda vurgulanıyor.

Kuo’nun son raporu, iPhone’Un bu yılki 10. yıldönümü öngörülerine dayanıyor elbetteki. Bu da uçtan uca ekrana gömülü bir ana ekran düğmesi, cam gövde ve potansiyel olarak gelmesi beklenen kablosuz şarj gibi radikal değişiklikler ve özellikler demek oluyor. Daha öncede iPhone 8’in, iris veya yüz tanıma gibi gelişmiş biyometrik özellikle içerebileceği öne sürülmüştü. Güvenilir Apple analistlerinden Kuo’nun da bu konuya değinmesi, beklentileri bu yönde arttırmış oldu.

teknik destek