İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, iPhone 8’de Yüz veya Hareket Tanıma Özelliğine Yer Verebilir

AppleInsider’ın haberine göre, bu Eylül ayında piyasaya çıkacak olan yeni nesil iPhone 8, yüz veya hareket tanıma teknolojisini içerebilir. Yüz tanıma yeteneği için bir lazer sensörü ve ön kameranın yanında yer verilecek bir kızılötesi sensörü kullanılabilir.

teknik destek

Daha önce, iPhone 8 için, KGI Securities analisti Ming-Chu Kuo’dan ve Asya tedarik zincirinden edinilen ayrıntılardan, yüz tanıma veya iris taraması gibi gelişmiş biyometrik özellikleri içerebileceğini gösteren söylentileri duymuştuk.

Yüz tanıma özelliği ile Apple, iPhone’daki Touch ID parmak izi algılayıcının yerini veya işlevselliğini alabilecek, hassas bilgiler için iki faktörlü bir doğrulama sistemini artırabilir. Bu senaryoda, iPhone’un kilidini açmak için kullanıcıların yüzlerini taratması gerektirir; bu da iOS cihazlarında güvenliği artıracak bir şeydir.

Yüz tanıma özelliği, artırılmış gerçeklik kamerası gibi işlevsellikler, telefondaki diğer özellikleride güçlendirebilir. Bu noktada hareket tanıma özelliği yeni bir söylenti iken, bunun güvenlikten öte, kullanıcıların ses düzeyini arttırma veya azaltma gibi şeyleri yapmak için basit hareketlerle cihazlarını kontrol etmesine izin vermesi sağlanabilir.

Hareket tanıma ve yüz tanıma gibi yetenekler, zengin bir artırılmış gerçeklik deneyimine doğru ilk adımlardan bazıları ve Apple’ın bunların üzerinde çalıştığı söylenen şeylerdendir.

Ayrıca güvenilir Apple analistlerinden Arcuri, daha önce duyduğumuz çeşitli söylentileri de doğruluyor. Apple’ın toplam üç iPhone’u; standart 4.7 ve 5.5 inç modellerine ek OLED ekranlı yeni 5.8 inç’lik yüksek kaliteli bir iPhone’u bu yıl tanıtacağına inanıyor.

Analist, açıklamasında, “5.8 inç iPhone, Apple’ın bir süredir geliştirdiği ve camın altında bulunan bir Touch ID parmak izi sensörüne sahip olacak. Kablosuz şarj, çok söylentili ve çok arzu edilen bir özellik ve bu da beklenenler arasında” diyor.

teknik destek