Apple, iPhone için Modem Tedarikçisi Olarak MediaTek ile Anlaşabilir!

iPhone X

Kaynaklara göre, Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, baseband modem yongaları için artan parça ihtiyacını karşılamak üzere ek tedarikçi arayışında. Bu nedenle Apple’ın Tayvanlı entegre devre tasarımı firması olan MediaTek’ten baseband modem siparişi verme ihtimali olduğu iddia ediliyor.

teknik destek

Apple, yıllardır Qualcomm ile devam eden dev işbirliğinin önemli bir kısmını iPhone 7 ile Intel’e devretmeye başladı. Nitekim Qualcomm’la süregelen patent davaları yüzünden Apple, şirket ile olan işbirliğini tümüyle sonlandırmayı planlıyor.

MediaTek’in teknolojik olarak yüksek olan rekabet gücü, geniş ürün planlamaları ve güvenilir lojistik desteği sebebiyle Apple, gelecek yıl MediaTek’i bir iPhone modem tedarikçisi olarak tedarikçileri arasına ekleyebilir. Ayrıca MediaTek, Apple’ın kablosuz şarj cihazları ve kablosuz bağlantı sistemleri gibi gelecekteki Apple ürünleri için de iyi bir tedarikçi olma potansiyeline sahip.

Peki Apple ile Qualcomm’un arasında neler yaşandı da süreç buraya kadar geldi? Apple, haksız patent telif hakkı ücretlendirmesi uyguladığını iddia ederek Qualcomm’a dava açma yoluna gitmişti. Daha sonra Qualcomm, Apple’ın telif haklarını ihlal ettiği gerekçesi ile bazı iPhone modellerinin ABD’de yasaklanmasını talep ederek süreci şiddetlendirmişti. Tüm bunlar ışığında Apple’ın şirket ile olan işbirliğini tümüyle sonlandırmayı düşündüğü görülüyor.

müşteri hizmetleri