Apple, iPhone, iPad ve Mac Uygulamaları için Devrim Yapmaya Hazırlanıyor!

Apple Evrensel Uygulama

Bloomberg’e göre Apple, geliştiricilerin iPhone, iPad ve Mac’te çalışan evrensel uygulamalar geliştirebilmeleri için özel bir çalışma yapıyor ve bu çalışmanın ilk meyvesi önümüzdeki yıl alınacak.

teknik destek

Apple, önümüzdeki yıl iOS 12 ve macOS 10.14 ile bu değişimi uygulamaya koymayı planlıyor ve habere göre, Haziran ayındaki WWDC 2018’de evrensel uygulama araçları duyurulabilir. Elbetteki geliştirme sürecine göre zaman çizelgesinde değişiklik yapılması mümkün.

Şu anda Apple geliştiricileri, iOS ve macOS için ayrı ayrı uygulamalar geliştirmek zorundalar ve Mac için geliştirilen uygulamalar Mac’lerin iPhone ve iPad’e kıyasla daha güçlü işlemcilere sahip olmalarından dolayı optimizasyonları daha kolay oluyor ancak popülarite konusunda sınıfta kalıyorlar. Apple’ın evrensel uygulama araçlarını kullanıma sunarak sadece iPhone, iPad ve iPod touch için kullanılabilir olan App Store ile Mac App Store’u bir bütün haline getirip getirmeyeceği ise bilinmiyor.

Apple’ın üzerinde çalıştığı bu projenin kod adının “Marzipan” olduğu açıklandı ve şirketin gelecek yılki yol haritasında yapacağı en büyük değişikliklerden birisi olarak kabul edildi. Haberde, evrensel uygulamaların Apple’ın tüm cihazları için tek bir işletim sistemi oluşturmasını kolaylaştıracağı bilgisi de yer alıyor.

Apple, geliştiricilerin Windows 10 ve Windows 10 Mobile’da çalışan evrensel uygulamalar oluşturmalarına yardımcı olmayı hedefleyen Microsoft’un Universal Windows platformunu takip ediyor gibi duruyor.

müşteri hizmetleri