Apple iPhone Sahiplerine Geri Ödeme Yapacak!

apple-iphone-sahiplerine-geri-odeme-yapacak

Teknoloji devi Apple kullanıcıları için çok önemli bir açıklamada bulundu. Apple tarafından yapılan açıklamada garanti dışında pil değişimi yapan kullanıcılara hatrı sayılır miktarda geri ödemelerin yapılacağı bildirildi. İşte tüm detaylar. 

teknik destek <

Apple iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Kullanıcılarını Kandırmış

Amerika merkezli teknoloji şirketi Apple geçtiğimiz aylarda iPhone modellerini yavaşlattığı iddiasıyla gündeme gelmişti. Apple başlangıçta iPhone modellerini yavaşlattığını reddetse de sonrasında iPhone modellerini eskiyen piller nedeniyle iPhone modellerinin kapanmaması için bilerek yavaşlattığını açıklamıştı. Kullanıcıların epey tepkisini çeken bu durum karşısında Apple önemli bir adım atmış ve daha öncesinde 50 dolar ile 79 dolar arasında değişen garanti dışı pil değişim ücretini 29 dolara indirmişti. Apple’ın bu kararı almasının ardından batarya değişimini daha öncesinde yüksek fiyattan yaptıran iPhone sahiplerine dünya genelinde geri ödeme kampanyasının başlatıldığı bildirildi. Apple’ın sadece garanti dışı batarya değişimi yapan kullanıcıları ilgilendiren açıklama ise şöyle;

iPhone Garanti Dışı Pil Değiştirme Kredisi

“Apple, 1 Ocak 2017 ile 28 Aralık 2017 tarihleri arasında iPhone 6 veya sonraki model aygıtlarına yönelik garanti dışı pil değiştirme işlemi için ödeme yapmış olan müşterilere 190 TL‘lik bir kredi sunmaktadır. Apple yetkili servis yerlerinde (Apple Store, Apple Onarım Merkezi veya bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı) gerçekleştirilmiş olan pil değiştirme işlemleri bu kredi için uygundur.  

190 TL‘lik kredi, elektronik para transferi yoluyla sağlanacak veya pil değiştirme servisi ödemesi için kullanılan kredi kartına kredi olarak yansıtılacaktır.  

Apple, 23 Mayıs 2018 ile 27 Temmuz 2018 tarihleri arasında, uygun müşterilere krediyi almaya ilişkin yönergelerin bulunduğu bir e-posta gönderecektir.  

1 Ağustos 2018 tarihine kadar Apple’dan e-posta almadıysanız ancak yukarıda açıklanan şartlar doğrultusunda kredi almaya uygun olduğunuzu düşünüyorsanız lütfen 31 Aralık 2018’e kadar Apple ile irtibat kurun. Apple yetkili servis yerlerinden birinde servis aldığınızı gösteren bir servis belgesinin gerekli olduğunu unutmayın.”

Garanti Dışı Pil Değiştirme Programı Hakkında Bilinmesi Gereken Ek Bilgiler

“Garanti kapsamı dahilinde gerçekleştirilen iPhone pil değiştirme işlemleri bu kredi için uygun değildir.  Apple, 28 Aralık 2017 tarihinde, iPhone 6 veya sonraki model aygıtlar için garanti dışı pil değiştirme işlemlerine yönelik ve 2018 yılı sonuna kadar geçerli bir fiyat indirimi uygulanacaktır.”

Neler Yaşanmıştı

Apple’ın her yeni iOS sürümüyle birlikte iPhone modellerini yavaşlattığı iddiası her sene konuşulan ancak Apple’ın her defasında yalanladığı bir şehir efsanesi olarak biliniyordu. iOS 12 işletim sisteminin çıkışıyla birlikte kullanıcıların iPhone modellerinin batarya sürelerinde ciddi düşüş yaşamalarıyla birlikte her yıl konuşulan ancak doğruluğu bir türlü ispatlanamayan bu durum tekrardan konuşulmaya başlanmıştı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Apple başlangıçta iddiaları reddetse de sonrasında iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığını kabul etmişti. 

apple-iphone-sahiplerine-geri-odeme-yapacak-2

Kullanıcıların mağduriyetini gidermek için çeşitli adımlar atan Apple ilk olarak iPhone batarya değişim programını duyurmuştu. Kullanıcıların iPhone modellerini ilk günkü gibi kullanmaları için bataryalarını değiştirmelerini öneren Apple iPhone bataryalarının değişim ücretini de dünya genelinde düşürmüştü. 

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada hiçbir zaman hiçbir ürününü “kasıtlı” olarak yavaşlatarak kullanıcılarını yeni Apple cihazlarına geçirmeye çalışmadıklarını söyleyen Apple, bu konuda yanlış anlaşılmaların olduğunu belirtiyor. Lityum-iyon pillerin zamanla performans kaybı yaşadığını belirten Apple bu konuda pek çok yanlış anlaşılmanın olduğunu dile getiriyor.

apple-iphone-sahiplerine-geri-odeme-yapacak-3

Lityum-iyon pillerin zamanla ciddi performans kayıpları yaşadığını belirten Apple, bu performans kayıplarının zaman içerisinde iPhone modellerinde istenmeyen kapanmaların yaşanmasına neden olduğunu belirtiyor. iPhone modellerinde yaşanan bu ani kapanmaların kesinlikle kabul edilebilir bir şey olmadığını belirten Apple, bu sebeple iPhone’un çekirdek hızını bataryanın verdiği voltaj çıkışına göre değiştirdiğini açıkladı.

Bu değişimin kapanmaları önleyebilecek şeylerden birisi olduğu belirten Apple bu sayede kapanma sorununun önüne geçildiğini belirtirken iPhone modellerinde kullanılan bataryaları kimyasal olarak eskidikçe verdiği çıkışında azaldığını belirtti. Yaşanan bu düşüklüğün ardından otomatik olarak iPhone çekirdek hızlarının azalması sonucunda telefonunu performansının ciddi bir şekilde düştüğünü belirten Apple, performansı düşen iPhone modellerinini bataryalarınını bir an önce değiştirilmesini öneriyor. 

müşteri hizmetleri