İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, iPhone ve iPad’e Dijital Crown’u Getirmekte Israrcı!

Apple, Apple Watch’un sahip olduğu Digital Crown parçasını iPhone ve iPad cihazlarına getirmeye etkin bir şekilde hazırlanıyor gibi görünüyor.

teknik destek

Apple’ın çoğu zaman mantık dahilinde olmayan patent başvuruları yaptığı, aslında kullanmayacak olsa dahi her detay için patent aldığı bilinen bir gerçek. Yine de şirketin patent başvuruları ilgi çekiyor. Patently Apple’ın paylaştığı en yeni Apple patentinde ise şirketin, Apple Watch’ta yer alan Digital Crown’u, iPhone ve iPad üzerine uygulamaya çalışma peşinde olduğunu gösteriyor.

Apple Watch’un en ilginç tasarım ve arayüz özelliklerinden birisi olan Digital Crown, görünen o ki gelecekte her Apple cihazında yer bulabilir.

20160378187 ve 20160378189 numaralı yeni patent başvuruları, iPhone’lar ve iPad’ler için “dönme yönünde dönebilen ve dönme yönüne dikey olarak yer değiştirebilen örnek bir döner giriş” etrafında yeni patent başvurularını ve bu mevcut patent başvurusunun ilk kez bu yılın Temmuz ayında yapıldığını ortaya koyuyor.

Yeni uygulamalarda Apple, geleneksel olarak bu türden bir mekanik arabirime sahip olmayan cihazların sahiplerine, böyle bir şeyin neden faydalı olabileceğini düşündüğünü açıklıyor. Amaç, Apple’ın hem bir erişilebilirlik özelliği hem de sadece iyi bir arayüz tasarımı olarak gördüğü etkileşimlere haptik geri bildirim sağlamaktır.

Bazı elektronik cihazlar düğmeler ve / veya anahtarlar gibi mekanik girişleri içerebilir. Bu mekanik girişler, diğer işlevlerin yanı sıra elektronik aygıtlar için güç (diğer bir deyişle açma / kapama) ve ses seviyesini kontrol edebilir. Bununla birlikte, bazen bu mekanik girişler, bir dokunmatik bir çalar saati ileri alma ve bu aşamada “tıklama-tıklatma-tıklama” hissi gibi bir kullanıcıya dokunsal geribildirim vermekte başarısız olabilir.

Apple-digital-crown-patent-2

Apple’ın açıklaması çok geniş ve çok karmaşık ama özetle olay şu: Apple, iPhone’lara ve iPad’lere Digital Crown benzeri bir arabirim getirmeye çalışıyor. Bunun iyi bir fikir olup olmadığı tartışılabilir ama işleyişin faydalı olacağı kesin.

Apple-Digital-Crown-Patent-1

Her zaman, Apple’ın tüm patent başvurularında olduğu gibi, bu patentten de kesin olarak bir çıkarım yapmak, bu kesin olarak gerçekleşecek diye bir garanti yok.

teknik destek

Bir yorum

  1. Arda Arda 31 Aralık 2016

    Süper olur

Yorumlar kapatıldı.