Şimdi yükleniyor

Apple, iPhone X için İlginç Bir Karar Aldı!

iPhone X Sipariş

Apple, iPhone X için İlginç Bir Karar Aldı!

Son Güncelleme tarihi 25 Eylül 2017 by Müşteri hizmetleri

Tayvanlı web sitesi DigiTimes’ın paylaştığı bir rapora göre Apple, iPhone X bileşenlerini üreten bazı tedarikçilerine üretimlerini yavaşlatması talimatını verdi.

teknik destek

Apple’ın tedarik zinciri içerisindeki pek çok kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, tedarikçilerin başlangıçta iPhone X’in ilk üretimi için planlanan bileşenlerin yalnızca yüzde 40’ının sevkiyatını yapabildikleri iddia ediliyor.

Apple, aldığı iPhone X ön sipariş sayısını görmek ve zaten piyasaya sürülen iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ı siparişlerine göre üretimi ayarlayacağı belirtiliyor. Ancak raporda, bazı tedarikçilerin üretim hatlarındaki düşük verim oranlarına bağlı olarak yüzde 40’lık bir gereksinimi karşılamak için üretime hız vermesi gerektiği vurgulanıyor. Bu da Apple’ın bazı tedarikçilerine neden üretimlerini yavaşlatması talimatını verdiğini açıklıyor.

Bazı tedarikçiler, iPhone X bileşenlerini diğer üreticilere göre daha yavaş üretiyor bu da bir iPhone X’in üretilmesi için gerekli olan bazı bileşenlerin diğer bileşenlerden daha fazla olması anlamına geliyor. Apple, bunun önüne geçmek ve bileşenlerin tamamının eşit sayıda olması için bazı tedarikçilerinin üretimlerini yavaşlatmasını istemesi oldukça mantıklı duruyor.

Mevcut durum ne olursa olsun, bu raporda, iPhone X’in özellikle üretimin neden zor olduğunu kanıtlayan bir başka detay yer alıyor.

iPhone X’in duyurulmasından sadece bir gün önce, KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo, cihazın üretiminin günlük 10.000 adetten daha az olduğunu açıklamıştı. Analist, bir başka raporunda da en azından önümüzdeki yılın ilk yarısına kadar arz-talep dengesinin yakalanmasının pek mümkün olmadığını söyledi.

Tüm bu gelişmeler iPhone X’in bir akıllı telefona olabilecek en yüksek talebe sahip olduğunu gösteriyor. Daha önce yine Kuo, iPhone X’in ön sipariş rakamının 40-50 milyondan fazla olabileceğini söylemiş, milyonlarca kullanıcının iPhone 8 veya 8 Plus yerine iPhone X’i beklediğini düşündüğünü açıklamıştı.

iPhone X ön siparişleri, Türkiye’nin dahil olmadığı pek çok ülkede 27 Ekim Cuma günü başlayacak ve ardından, 3 Kasım Cuma günü sınırlı sayıda piyasadaki yerini alacak.

teknik destek