Şimdi yükleniyor

Apple, iPhone X’in Çentiğini Kaldıran “Notch Remover” Uygulamasını Onayladı!

iPhone X Çentik Kaldıran Uygulama

Apple, iPhone X’in Çentiğini Kaldıran “Notch Remover” Uygulamasını Onayladı!

Son Güncelleme tarihi 13 Kasım 2017 by Müşteri hizmetleri

Apple, iPhone X’in ekranının üst kısmındaki kamera ve sensörlerin yer aldığı siyah çentiği kaldıran “Notch Remover” uygulamasını App Store için onaylayarak kullanıcıların indirebilmesinin önünü açtı. Uygulama, Apple’ın geliştiricilerden iPhone X’in çentiğe özel uygulamalarını hazırlamasını istemesine karşın bir istisna olarak uygulama mağazasında yerini almış durumda.

teknik destek

Notch Remover uygulamasının asıl çalışma mantığı, seçilen resimlerin üst kısmına siyah bir çubuk ekleyerek iPhone X’in pek etkileyici olmayan çentiğinin oluşturduğu görüntünün önüne geçmesi. Sonuç olarak, uygulama sayesinde iPhone X’in çentiğini ekrandan kalkmış hissi verebiliyor ve çentik ile ekranı bütünleştirmiş oluyorsunuz.

Uygulamanın tek ilgi çekici yanı, Apple tarafından reddedilmemiş veya yanlışlıkla onaylanmış olmasıdır. Eğer ki uygulama bilinçli olarak Apple tarafından onaylandıysa gelecekte, geliştiricilerin iPhone X için benzer uygulamalar yapmalarının önü açıldı denilebilir.

Şimdilik 3,49 TL karşılığında satın alınarak indirilebilen Notch Remover uygulaması App Store’daki yerini koruyor ve gelecekte App Store’daki mevcudiyetini koruyup korumayacağı net değil. Siz de iPhone X kullanıcısıysanız ve ekranın üstünü ortadan bölen çentikten rahatsızsanız bahsi geçen uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

teknik destek