İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, iPhone X’in Desteği ile Dünyanın En Büyük Akıllı Telefon Üreticisi Olma Yolunda İlerliyor!

Pazar araştırma şirketi TrendForce’a göre Apple, 2017 yılının dördüncü çeyreğinde müşterilerin iPhone X’e olan yoğun ilgisi ile Samsung’u ardında bırakacak ve dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olacak.

teknik destek

TrendForce, Apple’ın bu çeyrekte yüzde 19,1’lik pazar payına ulaşacağını ve yine bu çeyrekte, Samsung’un tahmini yüzde 18,2’lik pazar payına ulacağını tahmin ediyor. Çinli akıllı telefon üreticileri Huawei, OPPO ve Xiaomi’nin ise sırasıyla ilk beşi kapatması bekleniyor.

Apple, dünya çapında ortalama 349 dolara satılan ve en ucuz modeli olan iPhone SE ile pazara hitap ederken, Samsung, her zaman olduğu gibi bir düzineden daha fazla olan pek çok farklı akıllı telefon modeli ile pazara hitap ediyor ve ortalama 200 dolara kadar düşen akıllı telefon fiyatları ile Apple’a göre daha fazla müşterilerin ilgisini çekiyor.

2017 4. Çeyrek Akıllı Telefon Satışları

Apple, yılın son çeyreğinde her zaman olduğu gibi yeni iPhone modellerini tanıtarak piyasaya sürdü ve bunun öncesinde Samsung’u dünyanın en büyük akıllı telefon olmasına izin vermiş oldu. Samsung, Galaxy S8 ve Galaxy S8 +’ı Nisan ayında piyasaya sürdü ve o günden bu güne, her geçen gün modellere olan ilgi düşüş gösterdi.

Bir başka pazar araştırma şirketi olan Canalys, iPhone 8 Plus ve iPhone 8’in piyasaya çıktığı günden bu yana sırasıyla 6.3 milyon adet ve 5.4 milyon adet sevkiyat rakamına ulaştığı yönünde tahminde bulunuyor. Canalys, iPhone 8 Plus’ın daha küçük ekranlı iPhone 8’i ardından bırakarak ilk defa bir küçüğünden daha fazla satılan Plus modeli olmadı başardı.

[affiliate_news id=”24826″]

Apple, iPhone satışlarını model bazında açıklamıyor ancak Apple CEO’su Tim Cook, iPhone 8 Plus’ın “herhangi bir Plus modeline kıyasla en çok satılan model olduğunu” ve bunun “biraz sürpriz” olduğunu söyledi.

iPhone X satışları ile ilgili olarak, Apple’ın bu çeyrekte 84-87 milyar dolar varan gelir elde edeceği tahmin ediliyor ve cihaza olan talebin her geçen gün artacağı öngörülüyor. Apple, 2016 yılının dördüncü çeyreğinde elde ettiği 78,4 milyar dolarlık geliri ile tüm zamanların rekorunu kırmıştı ve iPhone X sayesinde bu rekorunu tazeleyeceği tahmin ediliyor.

teknik destek