Şimdi yükleniyor

Apple iPhone X’in Face ID’sini Tek Yumurta İkizleri Test Etti!

Apple iPhone X Face ID

Apple iPhone X’in Face ID’sini Tek Yumurta İkizleri Test Etti!

Son Güncelleme tarihi 31 Ekim 2017 by Müşteri hizmetleri

Bazı medya kuruluşlarının piyasaya çıkması öncesi eline geçirdikleri iPhone X ile ilgili yaptıkları testlere ait sonuçlar gelmeye devam ediyor. Mashable ve Business Insider, ele geçirdikleri iPhone X’in Face ID’sini oldukça farklı bir formatta test ettiler. Tek yumurta ikizleri ile Face ID’yi kandırmaya çalıştılar.

teknik destek

Mashable, iPhone X’in kilidini açmak için Face ID’ye önce tek yumurta ikizlerinden birisinin yüzünü tanımlattı. Ardından yüzünü tanımlatmayan diğer kardeşin Face ID’ye yüzünü tanımlatması istendi ve Face ID tanımlama işlemini başarıyla gerçekleştirdi. Daha sonra iPhone X’in Face ID’sine ikizlerden hangisi yüzünü gösterirse göstersin Face ID telefonun kilidini açtı.

Bir diğer testte ise bu sefer tek birisinin yüzü iPhone X’e tanımlatıldı. Yüzü tanımlatılmayan diğer kardeş iPhone X’i eline aldığında Face ID aradaki farkı belirleyemedi ve telefonun kilidini açtı.

Business Insider’ın yaptığı test sonuçları doğrudan Mashable’ın testi ile karşılaştırıldı. Business Insider, ikizlerden önce birisinin yüzünü Face ID’ye tanımlattı. Ardından diğer kardeş güneş gözlüğü, şapka gibi objelerle Face ID’yi kandırmayı denedi ve Face ID’nin onu telefonun sahibi olan kardeşi gibi algılayarak telefonun kilidini açtığı görüldü. Ardından diğer kardeş şapka gibi objeler olmadan Face ID’yi kandırmaya çalıştı ancak Face ID bu sefer onun telefonunun sahibi olmadığını algılamayı başardı telefonun kilidini açmadı.

Apple, Face ID’de A11 Bionic çipinin sahip olduğu nöral sistemi kullanıyor ve Apple zamanla Face ID’nin daha akıllıca çalışmaya başlayacağını söylüyor. Yukarıda Business Insider ve Mashable’nin testlerinde kullanılan ikizlerden telefonun sahibi olanı zamanla yüzünü daha fazla Face ID ile birlikte kullandığında Face ID onun yüzünü kardeşinin yüzünden ayırt etmeyi başaracak.

Zaten Apple, Face ID’nin kusursuz olduğunu da iddia etmiyor. Touch ID’ye göre çok daha güvenli ve şimdiye kadarki en kusursuz, en güvenli yüz tanıma sistemi olduğunu söylüyor. Face ID’yi yüzünüzdeki değişikliklere (sakal, bıyık, saçın uzunluğu gibi) adapte olabildiğini ve gözlüğünüzle, atkınızla veya berenizle de Face ID’yi sorunsuzca kullanabilmeniz mümkün. Nitekim, kusursuz benzerlikte olan tek yumurta ikizleri için Face ID’nin mükemmeliyetçi bir güvenlik sunabilmek için biraz zama ihtiyacı olduğu da kanıtlanmış oldu.

teknik destek