İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple iPhone’lara Wi-Fi’dan 100 Kat Hızlı Yeni Bağlantı Teknolojisi Li-Fi’ı Getiriyor

Wi-Fi artık oldukça uzun süredir hayatımızda ve ömrünü doldurmaya başladı. Artık şirketler daha hızlı bağlantı için yeni teknolojilerin peşindeler. Li-Fi teknolojisi bunlardan birisi ve yakın gelecekte Wi-Fi‘ın yerini alacak bir bağlantı teknolojisi. Ve gözüken o ki Apple bu teknolojiye yönlenmiş durumda.

Tabii ki Wi-Fi hemen yarın hayatımızdan çıkmıyor. Ancak Li-Fi teknolojisinin benimsenme oranı arttıkça Wi-Fi’da hayatımızdan çıkmaya başlayacak. Li-Fi teknolojisi İngilizce “Light Fidelity” kelimesinin kısaltması. Prof. Harald Haas tarafından icat edilmiştir. Wi-Fi teknolojisinden yaklaşık olarak 100 kat daha hızlıdır. Ve bu sonuç laboratuvar ortamında yapılan testlerde ne tolarak görülmüştür. Wi-Fi bağlantısı duvarın ötesine sinyal gönderebilirken Li-Fi teknolojisi beslendiği ışık herhangi bir engele maruz kaldığı durum kesiliyor.

Li-Fi teknolojisi bu sebeple daha çok hızlı veri ihtiyacının olduğu yerlerde tercih edilebilecek bir teknoloji gibi duruyor. Öyle ki 224 gigabite varan hız Li-Fi ile görülebiliyor. Li-Fi ışık kaynağı üzerinden veri alışverişine izin veriyor demiştik. Ek olarak bu teknoloji elektronik sinyal ile ışığı birleştirebilen bir ışık sensörüne ihtiyaç duyuyor.

AppleInsider’ın yayınladığı bir rapora göre, iOS kodları içerisinde Li-Fi teknolojisi için kod parçacıkları görüldü. Twitter üzerinde Chase Fromm’un attığı tweet ile iOS 9.1’in LifiCapabilit kod parçacığına yer verdiği görülüyor.

https://twitter.com/kyoufujibaya/status/682631142860820481/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw

Li-Fi şu anda deneysel aşamada ama Hindistan merkezli Velmenni gibi şirketler uygulamalar üzerinde çalışmalar yapıyorlar. Apple’ın bu teknolojiye iOS 9.1 ile ilgilenmeye başlamış olması gösteriyor ki yakın gelecekte, iPhone 7 veya sonrasında bu teknolojiye yer verilebilir.