Loading Now

Apple, iPhone’un Arka Kamerasına 3D Algılama Özelliğini Eklemeyi Planlıyor

2019 iPhone Kamera

Apple, iPhone’un Arka Kamerasına 3D Algılama Özelliğini Eklemeyi Planlıyor

Bloomberg’in haberine göre Apple, 2019 iPhone’ların arka kamerasına 3D derinlik algılama teknolojisini getirmek için çalışma yapıyor. Şu anda 3D algılama sisteminin iPhone X’in ön tarafındaki kamerasında yer alıyor ve uzmanlar bu sistemin iPhone’un arka kamerasına eklendiğinde akıllı telefonlarda önde gelen artırılmış gerçekliğin farklı bir boyuta ulaşacağını söylüyorlar.

Mevcut TrueDepth kamera sistemi Face ID’yi güçlendirmek için gelecekteki iPhone’ların ön kamerasında kullanılmaya devam edilecek ve yeni sistem arka kameraya dahil edilmiş gelişmiş 3D algılama yeteğine sahip olacak. Apple’ın üreticilerle görüşmelere devam ettiği iddia ediliyor. Hatta bu üreticilerin Infineon, Sony, STMicroelectronics ve Panasonic olduğu öne sürülüyor. Testlerin halen devam ettiği ve henüz hiçbir prototip üzerinde test yapılmadığı gelen bilgiler arasında.

teknik destek

Apple, iOS 11’i piyasaya sürmesiyle birlikte geliştiricilerin iPhone uygulamaları ile artırılış gerçeklik deneyimi sunmalarını sağlayan ARKit’i kullanıma sundu. Teorik olarak iPhone’un arka kamerasına 3D kamera sensörünün eklenmesi kullanıcıların nesneler ile ortamlarda etkileşime girmeleri yeteneğini artırabilir.

Başlangıçta Apple’ın iPhone X’in ön kamerasına ait sensörleri üretme konusunda problemler yaşadığı öne sürülmüştü. Çünkü sensörlerinin montajı yüksek doğruluk derecesinde olması gerekiyor. Bloomberg’e göre, artırılmış gerçeklik teknolojisi iPhone X’deki mevcut sensörlerin daha gelişmiş bir görüntü algılaması amacıyla kullanılıyor ve bu sensörlerin montajı sırasında yüksek seviyede hassaslık gerekmiyor. Tek başına bu bile, iPhone’un arka kamerasına dahil edilecek 3D sensörlerin üretiminin kolay olacağını gösteriyor.

Geçen ayın sonlarına doğru güvenilir Apple analistlerinden Ming-Chi Kuo, Apple’ın iPhone X’in ön tarafında yer alan 3D algılama sistemini 2018’de piyasaya süreceği iPhone’ların arka kamerasında kullanma ihtimali oldukça düşük. Kuo, iPhone X’in 3D algılama yeteneğinin zaten Android tabanlı akıllı telefonlara göre teknolojik olarak en az bir yıl önünde ve bu nedenle Apple’ın önümüzdeki yılın iPhone modellerinde bunun için çalışma yapması gerekmiyor.

teknik destek