İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple iPhone’un Tek Elle Kullanımını Kolaylaştırmak için iOS Klavyesini Güncelleyebilir!

Üretken Apple hackeri ve geliştiricisi Steve Troughton Smith dün gece Twitter’da yayınladığı kısa video ile iOS’ta saklanmış bir detayı ortaya çıkarttı. Apple’ın iPhone’un tek elle kullanımını kolaylaştırmak için özel bir klavye modunu elinde tuttuğunu gözler önüne seren Steve, bu klavye kodunun iOS 8’den bu yana varolduğunu da belirtiyor.

teknik destek

Bu tek elle kullanıma özel olarak geliştirilen iOS klavyesi sayesinde tek elle kes, kopyala ve yapıştır denetimleri klavyenin kenar çubuğuna geliyor. Bu klavyeyi etkinleştirmek için ise klavyeyi sağ kenarından dürtmek yeterli oluyor.

2014 yılında 4.7 inç ve 5.5 inç iPhone’larla geniş ekrana merhaba diyen şirketin o zaman için bu iOS klavyesini iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’a özel olarak geliştirdiğini düşünülüyor. Ancak her nedendir bilinmez ama o günden bu yana klavye kullanılabilir olarak önümüze getirilmedi.

Steve’ın attığı tweet ve paylaştığı videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Şirketin iOS 8’den bu yana arka planda tuttuğu bu klavyenin bir gün, gelecek olan herhangi bir iOS 10 ara güncellemesi ile hayatımıza girebileceğini söyleyelim. Elbetteki bunun kesinliği sorgulanabilir ama şirketin iOS 8’den bu yana klavyeyi arka planda saklıyor olması düşündürücü. Elbetteki bir plana paralel olarak halen tutulduğu malum.

Bakalım gelecekte tek elle iPhone’un kullanımını kolaylaştırmak için şirket böyle bir iOS klavye güncellemesini önümüze getirecek mi.

teknik destek