Apple, iPhone’un Üretimini Çin’den ABD’ye Taşıma Yolunda İlk Somut Adımı Atmak Üzere!

Apple Amerika

Apple, Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça büyük üç üretim tesisi kurmayı planlıyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook’un ABD Başkanı Donald Trump’a bu yönde bir bilgilendirme yaptığı The Wall Street Journal ile röportaj yapan Trump tarafından paylaşıldı.

teknik destek

Tim Cook’un üç büyük üretim tesisini inşa etmeyi taahhüt ettiği söyleniyor ancak tatmin edici düzeyde bilgi mevcut değil. Üretim tesislerinin nereye inşa edileceği ve potansiyel konumları şimdilik belirsiz.

Apple temsilcileri, Trump’ın açıklamasına karşı ek bir açıklama yapmayı reddettiler. Apple, 2016’da Virginia Üniversitesi’nde düzenlenen seçim kampanyası sırasında Trump’ın bilgisayar ve diğer aygıtların üretiminin diğer ülkelerden çok ABD’de yapılmasını söylemesinden bu yana üretimini ABD’ye taşımak için araştırmalar yapıyor. Çünkü Trump, Çin’den ithal edilen ürünlere yüzde 45 ek vergi ile dev firmaları tehdit ediyor.

Trump’ın baskısı üzerine Apple, tedarikçileri Foxconn ve Pegatron ile görüşerek üretim tesislerini Amerika Birleşik Devletleri’ne taşımalarını ve iPhone’u direkt ABD’de üretmelerini istedi. Pegatron Apple’ın bu talebini olumlu karşılamazken Foxconn, ABD’de bir TFT-LCD fabrikası kurmayı planladığını açıkladı. Foxconn’un tesisini kurmak için Wisconsin eyaletini düşündüğünü ileri sürülüyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, daha önce iPhone’ların yüksek işgücü nedeniyle Çin’de üretildiğini açıklamıştı.

müşteri hizmetleri