İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple İrlanda’ya 1 Milyar Dolar Değerinde Veri Merkezi Açıyor

Apple sadece yazılımları ve cihazları için değil altyapısı için de yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bu yatırımlarından birisi de İrlan’da da açılması planlanan 1 milyar dolar değerindeki veri merkezi.

Apple devasa büyüklükteki, yaklaşık 197 hektarlık saha üzerine veri merkezini kurma planlarının ilk somut adımını attı. Tesis, iTunes Store, App Store, iMessage, Harita hizmeti ve Siri dahil olmak üzere Avrupa’daki çevrimiçi hizmetleri destekleyecek. Elbetteki desteklenecek ülkelere Türkiye’de dahil.

Planlamara göre tesis ulusal şebekeye doğrudan bağlı kalacak ve dev veri merkezi mümkün olan tüm hizmet taleplerini doğrudan karşılayacak. Bu da elbetteki gelecekte Apple’ın tasarruf etmesinin önünü açacak.

Apple sadece bir veri merkezi ve destek binaları inşa etmek için planlama izni almış durumda. Şirket önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde bu sahada sekiz veri salonu inşa etmek istiyoruz ancak bunlar için ayriyeten izin alması gerekecek. Bu binalarda 200’den fazla kişi istihdam edilenecek.

Apple’ın bu veri merkezi diğer veri merkezleri gibi yenilenebilir enerji ile güçlendirilmiş olacak. Arazi İrlanda’da Athenry Golf Club yakınlarında County Galway Athenry kasabasında yer almakta.