İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Japonya İçin FeliCa Temassız Geçiş Özelliğine Sahip Özel Bir iPhone Geliştiriyor

Bloomberg, 2017 yılında çıkacak olan iPhone’un ana ekran tuşunda değişiklik olacağı ile ilgili yayınladığı raporda Japonya’ya özel bir iPhone üretileceğiden de bahsediyor. Bloomberg’e göre Apple Japonya’da temassız geçiş ödemelerini etkinleştirmek için Sony’nin FeliCa yongasını içeren bir iPhone sürümü geliştiriyor.

FeliCa, Japonya’da tren ve otobüslere binmek için kullanılan kartların içine yerleştirilen ve Sony tarafından geliştirilen yerleşik bir ödeme biçimi. FeliCa sistemi sayesinde kalabalık toplu taşıma kuyruklarında hızlı geçiş yapılabiliyor. Sistem Apple Pay’dan daha hızlı. Bu sebeple Apple Japonya’da Apple Pay yerine FeliCa kullanabilir.

FeliCa sistemine geçilirse Apple cüzdan uygulamasında tutulan fiziksel kart bilgilerine gerek kalmayacak. Sistemde bütün bütün kart bilgileri yer alacak. Böylece temassız çok hızlı alışveriş yapılabilecek.

FeliCa çipi Japonya’da müşterilerin halk otobüsü ve trenlere iPhone’larını okutarak binmelerini sağlayacak. Böylece fiziksel kart kullanımı ortadan kalkacak. iPhone’a FeliCa çip eklenmesi Apple’ın Japonya’da mobil ödeme pazarına yayılmasına da yardımcı olacak. Japonya’da 1,9 milyon FeliCa ödeme terminali mevcut. FeliCa terminallerinde 2015 yılında 4,6 trilyon yen (46 $ milyar dolar) işlem yapıldı.

FeliCa ödeme özelliği Apple’ın Eylül ayında tanıtmayı planladığı iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta yer alabilir. Fakat Bloomberg’e göre Apple’ın FeliCa ödeme sistemi için gerekli anlaşmaları yapması uzun süreceği için sistemin aktif olması gelecek yıla kalabilir.