Apple, macOS High Sierra’yı Yayınladı!

0
macOS High Sierra
blank

Apple, bugün, uyumlu Mac modelleri için en yeni macOS High Sierra işletim sistemini halka açık olarak yayınladı. macOS High Sierra, uyumlu bir Mac’e sahip herkes için ücretsiz olarak indirilebilir.

blank

macOS High Sierra’yı doğrudan Mac App Store’dan veya Mac App Store’daki Yazılım Güncellemesi menüsünden indirebilirsiniz. macOS High Sierra, macOS Sierra’yı çalıştıran tüm Mac’lerle uyumludur, tam uyumlu Mac modelleri aşağıdaki gibidir:

2009 ve Sonrası 
– iMac (Late 2009)
– MacBook (Late 2009)

2010 ve Sonrası 
– MacBook Air (Late 2010)
– MacBook Pro (Mid 2010)
– Mac mini (Mid 2010)
– Mac Pro (Mid 2010)

macOS High Sierra, önceki bazı macOS Sierra işletim sistemi özelliklerini iyileştirmek ve  geliştirmek için tasarlanmış ve elbetteki bazı yenilikleri beraberinde getiriyor.

Katı hal sürücüler için tasarlanmış bir dosya sistemi olan Apple Dosya Sistemi (APFS), macOS High Sierra’daki bu sürücülerin yeni varsayıla türüdür. APFS, güvenli ve modern depolama sistemleri için optimize edilmiştir. Yerel şifreleme, güvenli belge kaydetme, istikrarlı anlık görüntüler ve kilitlenmeyi önleme özellikleriyle birlikte performans geliştirmelerini de getiriyor.

Apple Dosya Sistemi

APFS, katı hal depolama özelliğine sahip tüm Mac’ler için kullanılabilir ancak Fusion Drive veya standart sabit sürücüler için kullanılabilir değil.

macOS High Sierra, kalite kaybı olmaksızın daha iyi sıkıştırma için High Efficiency Video Encoding (HEVC) ve daha küçük fotoğraf boyutları için HEIF desteği sunuyor.

Apple’ın yeni nesil Metal grafik API’si olan Metal 2, Mac’teki oyunlar, uygulamalar ve genel animasyonlar için bir dizi iyileştirme sunacak şekilde High Sierra’ya dahil edilmiştir. Metal 2, makine öğrenimi, harici GPU’lar ve ilk kez VR içerik oluşturma desteğini de Mac’lere getiriyor.

Bu görünmez yükseltmelerle birlikte, birkaç yerleşik uygulama yeni özelliklerle güncellendi. Fotoğraflar, Eğriler, Seçici Renk ve Live Photos için yeni bir görünüm ve yeni düzenleme araçları sunuyor ve Fotoğraflar’daki Anılar özelliği genişletilmiştir.

Safari şimdi videoların otomatik oynatılmasını engelliyor, gizliliğinizi korumak için Siteler Arası Takibi Engelle ve Safari Okuyucusu için yeni seçenekler sunuyor.

maOS High Sierra ile Mail uygulamasında e-posta araması yapmak her zamankinden daha iyidir ve Mail uygulaması depolama alanını yüzde 35 daha az yer kaplayacak şekilde optimize edilmiştir. Ayrıca, iCloud Drive dosya paylaşımı ve iCloud depolama ailesi planları eklenmiştir.

iOS 11‘de olduğu gibi, Siri de ifade ve tonlamada değişiklikler Mac’ler için de kullanılabiliyor ve Siri daha doğal bir sese sahip. Ayrıca Siri, cihazlar arası senkronizasyon ile daha akıllı bir hal aldı. FaceTime’da Live Photo çekimi yapabilir, Notlar uygulamasında önemli notları ekranın üstünde sabitleyebilir ve tablolar oluşturabilir ve Spotlight ile geliştirilmiş arama deneyimini kullanabilirsiniz.

Elbetteki macOS High Sierra yenilikleri bunlarla sınırlı değil. Daha onlarca küçük değişiklik ve yenilik var.

blank