Apple Music Geliştiricilerin Kullanımına Açıldı

Apple-Music

Giderek popülerliğini arttıran Apple’ın müzik servisi Apple Music bir süredir geliştiricilerin güdümündeydi ve geliştiriciler Apple’dan kendi uygulamalarında Apple Music’i kullanma iznini istiyorlardı.

teknik destek

Apple bunu mümkün kılmak için Apple Music API’ı resmen tanıttı. Artık geliştiriciler kendi uygulamaları içerisinde Apple Music’i kontrol edebilecekler, yeni bir çalma listesi oluşturabilecekler ve diğer pek çok özelliği kullanabilecekler. Aynı zamanda API beraberinde belirli bir sırada yeni şarkı ekleme olanağıda sunuyor.

Yeni Apple Music API aslında iOS 9.3 ile tanıtıldı ve Shazam gibi popüler üçüncü taraf müzik uygulamaları içinde kullanılıyordu.

Apple’ın geliştiricilerin kullanımına sunduğu API’ın genel özellikleri ise şu şekilde;

  • Geliştiriciler kullanıcıların hesabının hangi ülkede olduğunu görebilecekler.
  • Geliştiriciler oynatma listesinde bir şarkının türüne dayalı olarak bir sonraki veya diğer şarkıları düzenleyebilecekler.
  • Geliştiriciler çalma listelerini inceleyebilirler veya bir başlık veya açıkla ile yeni bir çalma kistesi oluşturabilecekler.

Geliştiricilerin API’ı kullanabilmeleri için standart müzik çalar medya denetimine sahip olmaları gerekiyor. Ayrıca Apple Music API belirli kurallara tabii.

Kullanıma sunulan Apple Music API’la ilgili tüm detaylara Apple’ın kendi sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

müşteri hizmetleri

Merhaba ismim Berna. 7 yıldır internet ve dijital pazarlama konusunda çeşitli firmalarda görev yaptım. Apple'a olan ilgim oldukça yüksek. AppleFoni'ye tecbrübelerimi paylaşmak üzere katıldım.