İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Music mi Spotify mı? Şimdiye Kadar ki En İyi Karşılaştırmayı Yapıyoruz!

Büyük yatırımlarla yükselişini sürdüren Spotify’ın popülaritesi elbetteki düne kadar parmak ısırtıyordu. Ancak Apple’ın bu saltana göz dikmesi ile Spotify’ın başını çektiği müzik servisi bir anda kızışmış durumda. Elbetteki Apple gibi bir şirketle rekabet etmek zor ve Spotify bu zorluğu aşmak için yoğun bir çalışma yapıyor. Yine de çalışmalarının Apple Music’i durdurmasına yetmeyeceği Apple’ın paylaştığı son resmi rakamlarla açıkça görüldü.

2015 Eylül ayında belirli bölgelerde ve ülkelerde kullanıma sunulan Apple Music 3 aylık deneme süreli uygulaması ile beklenen ilgiyi görmüş durumda. Ülkemizde Şubat 2016’da ancak kullanıma sunulan Apple Music bizler tarafından da tam not almayı başarmış durumda.

Apple tarafından yapılan resmi açıklamaya göre ise şu an da 13 milyon abone mevcut ve bu giderek artıyor. Sadece Şubat ayında abone sayısını 2 milyon arttıran Apple Music, mevcut 30 milyon abonesi olan Spotify’a her geçen gün adım adım yaklaşıyor. Evet rakamlar korkutucu bir üstünlük ile Apple Music’in tarafında gibi duruyor ve Apple gerek sanatçılarla yaptığı işbirlikleri gerekse daha fazlasını sunma konusunda kesinlikle daha güçlü. Buna karşın Spotify’ın elbetteki rekabete ayak uydurmak için atılımları da mevcut. Yine de tüm bunların kimi noktada yetersiz kaldığı açık.

Peki biz neler düşünüyoruz?

Apple-Music-iOS

Elbetteki Apple Music tarafında bir karar kullanıyoruz. Bunun Apple ve ürünleriyle tematik haber sunuyor olmamızdan dolayı yapmıyoruz elbetteki. Gerek tasarımsal anlamdaki sadelik gerekse çoğu içeriğe öncelikli olarak uzanan yapı bu kararımızda etkin oluyor. Henüz Türkiye’deki mevcudiyetinde yeni olan Apple Music Türk kullanıcıları tarafından tam bir övgü alabilmiş değil. Ancak sadece 2.5-3 ay önce ülkemizde kullanıma sunulan bir servisten böylesi bir üst performans beklemek yanlış olacaktır. Bunun için bir süre daha beklemek gerekiyor. O bekleyişte de Apple Music’in 3 aylık ücretsiz deneme hesabının tadını çıkartmanızı öneriyoruz.

Peki ama neden Apple Music?

Apple-Music-Android

iOS için Müzik uygulaması zaten bizim tanıdığımız ve bildiğimiz bir yapı. Apple’da müzik servisi Apple Music’i bu uygulamasına yerleşik olarak sunarak kullanıcılarının alışma sürecini kolaylaştırmış oluyor. Kullanıcının tarzına göre son derece akıllı bir sunum yapan Apple Music’i kendinize göre uyarlamanız da oldukça kolay. Sevdiğiniz türleri, sanatçıları ne kadar yerinde işaretlerseniz Apple Music sizi o kadar tanıyor ve emin olun çok başarılı bir sunum yapıyor.

Peki ya hepsi bu kadar mı?

Elbetteki hayır. Apple Music iTunes ile de masaüstü deneyiminizde yer alıyor. Bu da elbetteki müzik zevkinizin bilgisayar başındayken de sürmesini sağlıyor. Spotify’ında masaüstü versiyonu mevcut.

Apple-Music-Genel-Bakis

Spotify-Genel-Bakis

Peki Spotify?

Elbetteki Spotify’ın sunduğu ek özelliklerde mevcut. Bunlardan en dikkat çekici olanı ise Spotify’ın sporu teşvik edici yönü. Nedir o? Run özelliği. Temponuza göre müzikler sunan Spotify, sizin koşu temponuzu takip ediyor ve hızlı koşuyorsanız ona göre, orta hızda koşuyorsanız ona göre müzik deneyimi yaşatıyor.

Spotify-Run

İçerik yönünden, özellikle de ülkemizde Spotify’ın çok fazlasına sahip olduğunu da belirtelim. Bunun nedenini yazımın başında belirtmiştim. Spotify bu sektörüde uzun zamandır var ve Apple Music’e göre içeriğinin geniş olması şaşırtıcı değil.

Ayrıca Spotify’ın hem Android hem de iOS cephesinde kullanılabilir oluşu onun tam egemenlik hakkına sahip olması anlamına geliyordu ancak buna dur demek isteyen Apple, Apple Music’i Android kullanıcılarının da kullanımına sunarak büyük bir atılım yapmış oldu.

Ücretlendirme yönünden durum ne?

Başlangıç olarak 1 ay Spotify’ın ücretsiz olduğunu belirtelim.

Spotify’ın aylık bireysel abonelik ücretlendirmesi: 9,99 TL

Spotify’ın aylık aile içi paylaşımlı abonelik ücretlendirmesi: Her aile üyesi için %50 indirim sunuluyor

Başlangıç olarak Apple Music’in 3 ay ücretsiz olduğunu belirtelim.

Apple Music’in aylık bireysel abonelik ücretlendirmesi: 9,99 TL

Apple Music’in aylık aile içi paylaşımlı abonelik (6 aile üyesi) ücretlendirmesi: 14,99 TL

2 Yorum

  1. ali ali 2 Mayıs 2016

    Yapılan araştırmalara, verilere ve görüşlere saygım sonsuz, tarafsız bir değerlendirme yapılmak istendiğine de inancım tam fakat hem Spotify hem de Apple Music kullanıcısı olarak söylemeliyim ki bu yazıda Spotify’ın birçok artısı ele alınmamış ve Apple Music’le ilgili tüm sorun ve dezavantajlar da ”Apple Music’in bu sektörde yeni olması” durumuna bağlanarak geçiştirilmiş. 🙁

Yorumlar kapatıldı.