Apple, Nokia’ya 1.7 Milyar Dolar Ödeme Yaparak Herkesi Şaşırttı!

Nokia

Nokia, bu hafta 2017 yılının ikinci çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıkladı ve sonuçlarda şirket, yaklaşık 1.7 milyar Euro’luk (2 milyar dolarlık) bir “ön nakit ödeme” aldığını belirtti. Bu ön ödemenin Apple tarafından yapıldığı ise doğrulandı.

teknik destek <

Ödeme, Nokia’nın Aralık 2016’da başlattığı bir dava ile ilgili olarak bu yılın Mayıs ayında Apple ile Nokia arasında yapılan bir anlaşma sözleşmesinin parçası. Davada Nokia, Amerika Birleşik Devletleri’nde Apple’ı ve diğer birçok ülkede Apple’ı dava şikayet etti. Dava Nokia’nın bir teknolojisi için Apple ile olan lisans anlaşmamazlığından kaynaklanıyordu.

Apple, Nokia’ya karşı kendi davasıyla yanıt verdiğinde yasal savaş şiddetlenmeye devam etti. Apple’ın iddialarına göre Nokia, Apple’ın Nokia ile kurduğu FRAND (Fair, Reasonable and Discriminatory) anlaşmaları ihlal ederek Apple’ın ek telif ücreti elde etmek amacıyla patent holdinglerine patent devri gerçekleştirmişti.

Geçtiğimiz Mayıs ayında işin rengi değişti ve Nokia ile Apple bir anlaşmaya vardılar. Bu anlaşma ile Nokia Apple’dan 2 milyar dolarlık ödeme almayı garantiledi. Nokia’nın ödemenin büyük çoğunluğunu aldığını duyuran Apple, kısa süre sonra kalan kısmını da ödeyeceğini söyleyerek işi uzatmadan noktalayacağını açıkladı.

müşteri hizmetleri