Apple, “O” Ülkeye Özel iPhone Üretimine Başladı

iPhone Üretimi

Apple, yasal düzenlemeler gereği Hindistan’daki varlığını güçlendirmek ve iPhone satışı yapabilmenin bir yolu olarak iPhone üretimine resmi olarak ilk test süreci ile başlamış durumda. iPhone SE’nin test montajı Apple’ın iş ortağı Wistron tarafından bu ayın başında yapıldı ve The Wall Street Journal’ın haberine göre testler başarıyla tamamlandı.

teknik destek

Ayrıca Apple, Bangalore tesisinde belirtilmeyen sayıda iPhone SE’nin ilk üretimine de başladığını resmi olarak doğruladı. Hindistan’da üretilen iPhone’ların ilk resmi sevkiyatlarına da bu aydan itibaren başlanacak.

Hindistan’da üretilen iPhone’ların maliyeti ise şimdilik belirsiz ancak satış fiyatlarının ortalama 320 dolar olması bekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok pazarda iPhone SE’nin başlangıç fiyatı 399 dolar. Bu yönü ile Hindistan’da üretilen iPhone SE’nin daha ucuz olacağını söylememiz mümkün. Yani genel olarak, Hindistan’da üretilen iPhone’ların satış fiyatının diğer ülkelere göre daha uygun olacağı görülüyor. Bunun altında ise Apple’ın diğer akıllı telefon üreticileri ile rekabet edebilmesi yatıyor.

Apple’ın Hindistan’da iPhone üretimine başlamasının temel nedeni ise yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yasal düzenlemeler. Hindistan hükümeti geçtiğimiz yıl kritik bir karar almış ve akıllı telefon üreticilerinin satışları için bazı düzenlemeler yapmıştı. Ülkede üretimi yapılmayan akıllı telefonların satışında bazı kısıtlamalara gidildi. Apple da tam olarak bu kısıtlamalara takılmadan iPhone satışı yapabilmek için Hindistan’a özgü üretim tesislerini oluşturmaya başlamış durumda.

müşteri hizmetleri