Apple, Octa Core A11X Bionic Çipi ile Tablet Pazarını Sallamaya Hazırlanıyor!

A11X Bionic Çip

Çin’den gelen yeni bir rapora göre, Tayvanlı tedarikçi TSMC, 2018 yılında piyasaya sürülmesi planlanan iPad Pro modellerinin tamamında 7nm üretim sürecine dayanan Octa Core CPU yer alacak.

teknik destek

Apple’ın tedarik zinciri kaynaklarından gelen raporlara göre yeni çip en az sekiz çekirdeğe sahip olacak ve A11X Bionic CPU olarak adlandırılacak. Bu sekiz çekirdeğin üçün üç yüksek performanslı “Monsoon” çekirdek olacak ve geriye kalan beş çekirdek enerji verimliliği açısından “Mistral” çekirdek olacak.

Bu yılın iPhone modellerinden kullanılan A11 yongasına benzer olan yeni nesil M11 işlemcisi ve sinir motoru, özellikle yüz tanıma gibi işlemleri yerine getirmeye olanak tanıyacak. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, iPad serisine Face ID kimlik doğrulamasının gelmesi muhtemel görünüyor. Yeni yonga setinin çok yetenekli ve güçlü olması bekleniyor ve bu bağlamda yeni iPad’lerin en güçlü iPad modeli olması bekleniyor.

2018 iPad Pro

Apple’ın mevcut 10.5 inç ve 12.9 inç iPad Pro serisinde TSMC’nin 10nm üretim sürecine dayanan A10X Fusion çipi yer alıyor. A11X yongası, TSMC’nin entegre fan-out wafer seviyesi paketleme özelliğine sahip ve yeni bir 7nm üretim sürecine dayanacağı iddia ediliyor. Karşılaştırma yapılabilmesi açısından, iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ta yer alan 6 çekirdekli A11 Bionic çipi 10nm’lik üretim sürecine dayanıyor.

Yeni iPad’lerin Face ID’ye sahip olmasının yanı sıra, daha küçük çerçeveli bir ekrana sahip olması bekleniyor. Elbetteki Ana Ekran düğmesinin kaldırılacağı ve iPhone X’e benzer bir tasarımın ortaya konulması söz konusu olacak.

müşteri hizmetleri