İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Özel Etkinliği’nden Notlar #1 (Canlı)

Türkiye saati ile 19:00’da başlayan etkinlik Apple Özel Etkinliği, Apple’ın 40 yıllık tarihine ışık tutan kısa bir video ile başladı.

Sahneye ilk gelen isim Apple CEO’su Tim Cook oldu. Tim Cook Dünya’da tam 1 milyardan fazla Apple cihazın aktif olduğunu hatırlatarak sözlerine başladı. Tim Cook konuşmasında sözü FBI ile devam eden gizlilik konusundaki tartışmalara getirerek, bu aşamada dünya çapında ezici üstünlükle Apple’a destek olan müşterilerinden aldıkları destekten dolayı minnettar olduğunu sözlerin ekledi.

Şu an sahnede Apple’ın Çevre, Politika ve Sosyal Girişimleri Başkan Yardımcısı Lisa Jackson var ve Apple’ın çevre adına girişimleri üzerinde duruyor.

Apple’ın hedefinin dünya genelinde %100 yenilenebilir enerji kullanmak olduğunu belirten Lisa, Çin ve Singapur gibi ülkelerdeki Apple’ın yenilenebilir enerji girişimlerinden söz etti. Şu anda Apple tesislerinin %93’ü yenilenebilir enerji ile çalışıyor. 21 ülkedeki tesislerde ise %100 yenilenebilir enerji kullanılıyor. Ayrıca Apple’ın paketlemede %99 geri dönüştürülmüş kağıt ve sürdürülebilir ormancılık girişimlerini kullandığınıda belirtelim.

Lisa ayrıca iPhone’lar için özel olarak kullanılan geri dönüşüm robotunu da tanıttı. Robot iPhone’ları tepeden tırnağa en iyi şekilde çözümlüyor ve parçalarına ayırıyor. Bu sayede Apple’ın her zaman doğayı desteklediği vurgulanıyor.

Şu an sahnede Apple COO Jeff Williams var ve Apple’ın Sağlık üzerine girişimlerinden konuşuyor. Diğer etkinlik notlarımızı sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.