İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Patent İhlali Gerekçesiyle Yarım Milyar Dolar Ödeyecek

Amerika merkezli teknoloji devi Apple VirnetX’in patent haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle 502 milyon dolar tazminat ödeyecek. 

teknik destek

Teknoloji devi Apple ile VirnetX arasından uzun süredir devam eden dava sonuçlandı. Amerika’nın Teksas Eyaleti Federal Bölge Mahkemesi tarafından görülen davada Apple popüler servisleri FaceTime, iMessage ve VPN on Demand uygulamalarında VirnetX’e ait olan 4 patentli teknolojiyi izinsiz kullandığı gerekçesiyle VirnetX’e 502.6 milyon dolarlık tazminat ödeyecek. 

2010 yılından itibaren devam eden Apple ile VirnetX arasındaki dava nihayet sonuçlandı. Açılan davada VirnetX Apple’ı kendi patentli teknolojilerinin izinsiz olarak kullanılıp benimsemekle suçluyor. VirnetX patentli teknolojilerinin internette güvenli iletişime imkan tanıyordu. 

apple-patent-ihlali-gerekcesiyle-yarim-milyar-dolar-odeyecek-2

Apple ile VirnetX’in  yıllardır süren dava Amerika Patent Dairesi, yerel mahkemeler ve bölge mahkemeleri arasında sürekli olarak taşınmıştı. Patent davasında jüri Apple’ı son olarak 302 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etmişti. Mahkeme jürinin bu kararının kabul etmemiş ve mahkeme yargıcı cezayı 439.7 milyon dolara çıkartmıştı. Mahkemenin bu kararından memnun olmayan Apple mahkemenin bu kararını son olarak temyize götürmüştü. 

Teksas Eyaleti Federal Bölge Mahkemesi’nde görülen bu dava da Apple yine haksız görüldü ve FaceTime, iMessage ve VPN on Demand uygulamalarında VirnetX’in patentli teknolojilerini kullandığı gerekçesiyle Apple’ı 502.6 Milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etti. Apple’ın bu karar sonrasında nasıl bir adım atacağı merak konusu. 

teknik destek